Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Mundial" służb mundurowych w Krynicy Zdroju

Data publikacji 23.08.2015

W dniach 23-30 sierpnia 2015 roku w Krynicy Zdroju odbywać się będą Mistrzostwa Świata Służb Mundurowych w Halowej Piłce Nożnej - WISPA (WorldWide Indoor Soccer Police Association). Stosowne porozumienia w sprawie organizacji podpisali w styczniu br. Prezydent World Indoor Soccer Police Association Luc Borlon, burmistrz Dariusz Reśko oraz Arkadiusz Skrzypczak, sekretarz generalny Sekcji Polskiej IPA. Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objął Komendant Główny Policji, gen. insp. Krzystof Gajewski.

W 1998 roku policjanci z Wavre (Belgia) zorganizowali imprezę sportową, która pozwoliła jednocześnie na integrację środowiska służb mundurowych, a także na poznanie kultury i historii kraju-organizatora. Ważnym elementem wydarzenia był element działalności charytatywnej. W ten sposób powstała WISPA. Pierwszy turniej odbył się pod patronatem Komisji Europejskiej. Do tej pory mistrzostwa odbyły się w: Hiszpanii (2001), Barbados (2002), RPA (2003), Kanada (2004), Brazylia (2005 oraz 2013), Francja (2006), Chiny (2007), Ukraina (2008), Nowa Zelandia (2009), Belgia (2010), Rosja (2012), w zeszłym roku w Jordanii (2014). W bieżącym roku Polska po raz pierwszy ma zaszczyt pełnić rolę gospodarza tego wydarzenia.

Ceremonia otwarcia Mistrzostw nastąpi w dniu 24 sierpnia br. na krynickim deptaku, gdzie odbędzie się przemarsz wszystkich zespołów z flagami narodowymi. Natomiast uroczyste zakończenie Mistrzostw nastąpi w dniu 29 sierpnia 2015 roku o godz.19.00 w hotelu Krynica, gdzie zostaną wyróżnione najlepsze drużyny turnieju oraz najlepszy zawodnik, król strzelców, najlepszy bramkarz i drużyna fair play. Wcześniej w godz. 10.00 – 14.00 odbędą się mecze półfinałowe i finałowe, które po raz pierwszy w historii rozgrywane będą na specjalnie zamówionym boisku do halowej piłki nożnej zamontowanym na krynickim deptaku, co będzie niewątpliwie atrakcją dla uczestników Mistrzostw jak i dla turystów.

W Mistrzostwach uczestniczą funkcjonariusze wszystkich służb bezpieczeństwa, czyli policji, straży pożarnej, służb: więziennej i celnej oraz członków innych instytucji publicznych. W Mistrzostwach wezmą udział zawodnicy z pięciu kontynentów m.in. z tak egzotycznych krajów jak Brazylia, Barbados, Chiny czy Republika Południowej Afryki, jak i z Hiszpanii, Francji, Bułgarii, Włoch, Turcji, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Rosji, Ukrainy czy Kanady.

Mecze kwalifikacyjne będą rozgrywane w hali sportowej. Finały odbędą się na deptaku w Krynicy Zdrój, na specjalnie w tym celu przewiezionej i zmontowanej płycie boiska, na której m.in. mecz pokazowy rozegrał Marcin Gortat.

Oprócz rywalizacji sportowej uczestnicy wezmą udział w seminarium naukowym dotyczącym „Bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej”, które odbędzie się 28 sierpnia br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, a którego prelegentami będą funkcjonariusze KWP w Krakowie oraz przedstawiciele Policji brazylijskiej.

Istotnym elementem rozgrywanych Mistrzostw jest również cel przyświecający temu sportowemu widowisku, jakim jest wspieranie dzieci chorych na raka. W związku z tym zawodnicy odwiedzą małych pacjentów Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Krakowie – Prokocimiu i wesprą działalność placówki darowizną finansową oraz przekażą  milusińskim pluszowe, policyjne maskotki, które zostały specjalnie na ten cel przekazane przez komendy Policji z całego kraju.

Należy zaznaczyć, że Mistrzostwa nie doszłyby do skutku, gdyby nie wsparcie Komendanta Głównego Policji gen.insp. Krzysztofa Gajewskiego, kierownictwa oraz funkcjonariuszy i pracowników Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

(Gabinet KGP / mw)

Powrót na górę strony