Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śląscy policjanci na dniach NATO w Ostrawie

Data publikacji 22.09.2015

Policjanci z katowickiego oddziału prewencji i śląscy antyterroryści wzięli udział w Dniach NATO oraz Sił Powietrznych Republiki Czeskiej. Pokazy odbyły się w miniony weekend na ostrawskim lotnisku. Kierownictwo śląskiego garnizonu reprezentowane było przez Zastępcę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Piotra Kucię.

Już po raz kolejny policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach zostali zaproszeni przez Stowarzyszenie Współpracy Euro-Atlantyckiej “Jagello 2000” oraz Komendę Policji Okręgu Morawskośląskiego do udziału w dniach NATO oraz Sił Powietrznych Republiki Czeskiej. Odbyły się one w miniony weekend na ostrawskim lotnisku. Spotkanie z okazji dni NATO w Ostrawie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Przez dwa dni pokazy zobaczyło ponad 225 tysięcy widzów.

Policjanci z Polski, podczas trwania międzynarodowej imprezy, wspólnie z czeskimi funkcjonariuszami zaprezentowali pokazy działań policyjnych oraz służbowy sprzęt i wyposażenie. Mundurowi z oddziałów prewencji obu krajów skutecznie obezwładnili i zatrzymali manifestantów podczas chuligańskich zamieszek. Funkcjonariusze z katowickiego SPAP, wraz z kolegami z Zasahowej Jednotki z Czech, odbili budynek opanowany przez terrorystów i uwolnili zakładników. W czasie pokazu publiczność miała okazję obserwować taktykę stosowaną podczas odbijania zakładników, jak również wybuch przestrzenny.

Celem wizyty była wymiana doświadczeń policjantów obu państw, w ramach kontynuacji wspólnych szkoleń jednostek specjalnych polskiej i czeskiej Policji oraz współpracy pomiędzy Oddziałem Prewencji Policji w Katowicach a Oddziałem Prewencji Komendy Policji Okręgu Morawskośląskiego we Frydku–Mistku. Spotkanie było też okazją do zaprezentowania zainteresowanej publiczności jak wygląda współpraca funkcjonariuszy policji Czeskiej i Polskiej, oraz innych państw europejskich. Polskim policjantom towarzyszyła maskotka Śląskiej Policji “Sznupek”, który był ogromną atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Ponadto radiowóz cieszyńskiej Policji Kia Ceed uczestniczył w pokazie policyjnego drifftingu, wspólnie z radiowozami czeskiej i słowackiej Policji.

Po zakończeniu niedzielnego pokazu, polskich i czeskich policjantów odwiedził Komendant Wojewódzki Policji Okręgu Morawskośląskiego plk. mgr. Tomáš KUŽEL, który podziękował za wspólne pokazy, wysoko oceniając ich poziom.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony