Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant zapobiegł tragedii udaremniając w porę samobójstwo mężczyzny

Data publikacji 28.09.2015

Dzielnicowy z Iławy uratował mężczyznę, który próbował targnąć się na własne życie. Niedoszły samobójca wisiał już na linie, kiedy podbiegł do niego policjant. Dzięki szybkiej interwencji mężczyzna przeżył i trafił do szpitala na obserwację. Dzień wcześniej w Komendzie Głównej Policji inny iławski funkcjonariusz, który uratował życie mężczyźnie uwięzionemu w płonącym samochodzie, odebrał Medal za Ofiarność i Odwagę.

Dzielnicowy iławskiej komendy w miniony czwartek ( 24.09.br.) odpoczywał w domu, gdy usłyszał pukanie do drzwi. Stała za nimi kobieta, która poprosiła o pomoc, gdyż jej mąż postanowił odebrać sobie życie. Funkcjonariusz z jedną z sąsiadek szybko zbiegł do piwnicy, aby ratować mężczyznę. Wspólnie odcięli go i położyli w pozycji bezpiecznej. Mężczyzna nie oddychał. Funkcjonariusz przywrócił mu funkcje życiowe. Za chwilę na miejsce zdarzenia przyjechał ambulans pogotowia ratunkowego oraz policjanci. Mieszkaniec Iławy został przewieziony do miejscowego szpitala, gdzie pozostał na obserwacji. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji policjanta nie doszło do tragedii – mężczyzna przeżył.

Zdarzenie to jest kolejnym przykładem na to, że policjanci nawet w czasie wolnym służą pomocą innym. Poważnie traktują wszystkie telefony i zgłoszenia, także o tym, że ktoś chce popełnić samobójstwo. W wielu przypadkach takich zgłoszeń szybka interwencja policji – często we współpracy z innymi służbami – ratuje ludzkie życie. Jak podkreślają sami policjanci, taka skuteczna pomoc to dla nich moment największej satysfakcji w policyjnej służbie.

Tak też uważa bohaterski dzielnicowy asp. Dominik Siestrzewitowski, który w iławskiej komendzie policji pracuje od 11 lat. Na poczatku jako policjant w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym, a od 4 lat jako dzielnicowy w Referacie Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Asp. Siestrzewitowski był wielokrotnie nagradzany za swoją służbę przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz Komendanta Powiatowego Policji w Iławie.

Dzień wcześniej - w środę 23 września br. - w Komendzie Głównej Policji w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie medali i odznaczeń. Jednym z uhonorowanych policjantów był inny iławski policjant - st. asp. Zbigniew Wojciechowski - policjant ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Iławie, który tego dnia został uhonorowany medalem za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego i mienia. Gospodarzem uroczystości był Komendant Główny Policji gen. insp. Krzysztof Gajewski, który wspólnie z Wiceministrem Spraw Wewnętrznych Grzegorzem Karpińskim dekorował zasłużonych.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku st. asp. Zbigniew Wojciechowski jechał drogą Jamielnik-Wonna. W pewnym momencie zauważył, że kierujący seatem toledo zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w prawidłowo jadącego opla vectrę. Po uderzeniu kierowca opla zjechał na pobocze i uderzył w drzewo, a jego auto stanęło w płomieniach. St. asp. Zbigniew Wojciechowski wybiegł ze swojego samochodu i nie zważając na zagrożenie uwolnił z płonącego pojazdu poszkodowanego, przeniósł go w bezpieczne miejsce, po czym wezwał pomoc. Iławski policjant uratował w ten sposób życie rannemu mężczyźnie.

St. asp. Zbigniew Wojciechowski w iławskiej komendzie policji pracuje od 16 lat. Natomiast policjantem już jest ponad 26 lat, w tym od 21 lat pełni służbę jako policjant ruchu drogowego. Iławski policjant do tej pory był wielokrotnie nagradzany za swoją służbę.

(KWP w Olsztynie / mw)

Czytaj również: Medale, odznaczenia i wyróżnienia ►

  • Dzielny dzielnicowy z Iławy
    Dzielnicowy z Iławy
  • st.asp. Zbigniew Wojciechowski podczas uroczystości w Warszawie
  • st.asp. Zbigniew Wojciechowski podczas uroczystości w Warszawie
Powrót na górę strony