Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XXIV Medal Parada w Kosowie

Data publikacji 21.10.2015

W dniach 19 - 20 października br. gen. insp. Krzysztof Gajewski Komendant Główny Policji, insp. Rafał Łysakowski Dyrektor BMWP KGP, mł. insp. Ryszard Bąkowski Naczelnik Wydziału ds. Kontyngentów Policyjnych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP, nadinsp. Irena Doroszkiewicz Komendant Wojewódzki Policji w Opolu oraz nadinsp. Krzysztof Zgłobicki Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy gościli w „Camp Charlie” w Mitrovicy u policjantów XXIV rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji Misji Unii Europejskiej w zakresie praworządności EULEX w Kosowie. 20 października br. odbyła się Medal Parada. Gościem honorowym był pan Grzegorz Karpiński, Sekretarz Stanu w MSW.

Podczas uroczystości policjanci zostali odznaczeni medalami za wzorową postawę i zaangażowanie. Dodatkowo Minister Spraw Wewnętrznych oraz Komendant Główny Policji, za nienaganną służbę poza granicami państwa i zaangażowanie w realizację zadań mandatowych misji, przyznali wyróżniającym się policjantom nagrody okolicznościowe.

95 funkcjonariuszy XXIV rotacji JSPP, którzy służbę na terenie Kosowa rozpoczęli 3 lutego 2015 r. w pierwszych dniach listopada br. powróci do kraju. Ich zadania przejmie nowa, XXV rotacja, która w chwili obecnej realizuje program szkolenia przygotowującego do działań w ramach EULEX Kosowo.

W misji Unii Europejskiej na terenie Kosowa biorą udział funkcjonariusze z państw członkowskich UE oraz państw trzecich (USA, Rosji, Kanady, Turcji). Celem misji jest wspieranie i umacnianie władz i administracji Kosowa, rozwój niezależnego i wieloetnicznego systemu sądowniczego, policji i służb celnych, wolnych od nacisków politycznych i działających zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Funkcjonariusze JSPP wykonują codzienne zadania na terenie północnym Kosowa, patrolują obszar przygraniczny, eskortują pracowników międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości zapewniając im bezpieczeństwo, szkolą miejscową policję do działań w pododdziałach zwartych. Profesjonalizm oraz postawa prezentowana przez polskich policjantów budzi ogólne uznanie i poważanie w strukturach EULEX’u.

KGP / ig

  • XXIV Medal Parada w Kosowie #1
  • XXIV Medal Parada w Kosowie #2
  • XXIV Medal Parada w Kosowie #3
  • XXIV Medal Parada w Kosowie #4
  • XXIV Medal Parada w Kosowie #5
  • XXIV Medal Parada w Kosowie #6
Powrót na górę strony