Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany haker poszukiwany międzynarodowym listem gończym

Data publikacji 04.12.2015

Mężczyzna odpowie za phishing i pranie brudnych pieniędzy. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, z kont bankowych mógł ukraść kilkadziesiąt milionów dolarów. Zatrzymanie było efektem współpracy policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z funkcjonariuszami FBI.

Dzięki współpracy funkcjonariuszy ustalono, że poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania obywatel Ukrainy może przyjechać do Krakowa. Policjanci wytypowali miejsce, w którym mógłby się zatrzymać.

Mężczyzna zupełnie nie spodziewał się obecności policjantów w miejscu, do którego przyjechał – nie stawiał nawet oporu. Został zatrzymany wczoraj pod zarzutem phishingu i prania brudnych pieniędzy - w kwocie co najmniej 80 milionów dolarów amerykańskich. Trafił do policyjnego aresztu, dzisiaj w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zostaną wykonane czynności procesowe z jego udziałem.  Policjanci zabezpieczyli również sprzęt teleinformatyczny odnaleziony przy zatrzymanym.

W zatrzymaniu hackera policjantów wydziału do walki z cyberprzestępczością wspierali także policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone dla Zachodniego Dystryktu Karoliny Północnej. Dotyczy grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem środków płatniczych poprzez phishing i następnie praniem brudnych pieniędzy. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że z kont bankowych różnych osób mogło zostać wykradzionych co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów.

KWP w Krakowie / ig

  • Zatrzymany haker poszukiwany międzynarodowym listem gończym #1
  • Zatrzymany haker poszukiwany międzynarodowym listem gończym #2
  • Zatrzymany haker poszukiwany międzynarodowym listem gończym #3

Film Zatrzymany haker poszukiwany międzynarodowym listem gończym

Pobierz plik Zatrzymany haker poszukiwany międzynarodowym listem gończym (format mp4 - rozmiar 15.45 MB)

Powrót na górę strony