Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali fałszywego funkcjonariusza CBŚP

Data publikacji 11.02.2016

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile zatrzymali 35-latka podszywającego się pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Mężczyzna próbował wyłudzić od starszej kobiety 15 tys. złotych. Policjanci odzyskali również blisko 20 tys. zł, które mężczyzna wyłudził dzień wcześniej w Grudziądzu. Sąd wobec zatrzymanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara więzienia do 8 lat.

5 lutego 2016 r. w trakcie wykonywanych czynności służbowych, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile uzyskali informację, że na terenie miasta przebywa mężczyzna, który podszywa się prawdopodobnie pod funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego.
 
W związku z tą informacją, kryminalni błyskawicznie przystąpili do działania. Policjanci realizowali sprawę, mając świadomość, że liczy się każda minuta. Zauważyli podejrzanego mężczyznę na jednej z ulic. Zachowywał się bardzo nerwowo. Po chwili zaczął uciekać, jednak chwilę później oszust był już w rękach pilskich policjantów i trafił prosto do policyjnego aresztu.

Jak się okazało, do starszej pani zadzwoniła kobieta, która  podając się za członka rodziny poprosiła o pożyczenie pieniędzy. Starsza pani nie uwierzyła i zakończyła rozmowę. Po chwili zadzwonił do niej mężczyzna, który poinformował, że jest funkcjonariuszem CBŚ, a wcześniejsza rozmowa była nagrywana i potrzebuje jej pomocy, aby zatrzymać oszustkę. Rozmówca poprosił o wypłacenie pieniędzy z konta i przekazanie ich podstawionemu mężczyźnie. Fałszywy policjant uspokoił rozmówczynię, twierdząc, że sprawa jest pod kontrolą, a jej nie grozi żadne niebezpieczeństwo.

Kobieta postąpiła zgodnie z instrukcjami i udała się do banku, wypłacając 15 tys. złotych. Jednak dzięki dynamicznym i zdecydowanym działaniom policjantów, nie doszło do przekazania pieniędzy, a starsza kobieta nie straciła swoich oszczędności. W trakcie realizacji sprawy policjanci z Wydziału Kryminalnego odzyskali również blisko 20 tys. złotych, które zatrzymany mężczyzna wyłudził dzień wcześniej w Grudziądzu.

Zatrzymany to 30-letni mieszkaniec Szczecina. Na wniosek Policji i Prokuratury Sąd Rejonowy w Pile wobec mężczyzny zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Teraz grozi mu nawet 8 lat więzienia.

(KWP Poznań / mś)

Film Zatrzymany mężczyzna

Pobierz plik Zatrzymany mężczyzna (format mp4 - rozmiar 2.46 MB)

Powrót na górę strony