Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kajetan P. zatrzymany na Malcie

Data publikacji 17.02.2016

Podejrzany o zabójstwo Kajetan P. został zatrzymany w stolicy Malty La Valetcie. Mężczyzna kontaktował się z urzędnikami konsulatu Tunezji i chciał przemieścić się do Afryki. Za Kajetanem P. wystawiono tzw. czerwoną notę Interpolu, która jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwany jest bardzo niebezpiecznym przestępcą. Informacja o poszukiwaniach dotarła do policji w 190 krajach świata.

W zatrzymaniu Kajetana P. oprócz maltańskich policjantów brali udział także polscy policjanci - policyjna grupa pościgowa z Poznania oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji.

Polscy policjanci śledzili drogę ucieczki, która wiodła przez Niemcy do Włoch a następnie promem na Maltę.

P.o. komendanta głównego policji mł. insp. Andrzej Szymczyk powiedział, że, podejrzewany o brutalne zabójstwo w stolicy był zaskoczony zatrzymaniem. Ujawnił, że poszukiwany mężczyzna został zatrzymany przez maltańskich funkcjonariuszy, którym asystowali funkcjonariusze z Polski w czasie, gdy P. wysiadał z autobusu. "Do zatrzymania doszło w sposób bezpieczny dla osób postronnych. Był całkowicie zaskoczony zatrzymaniem, posiadał przy sobie rzeczy osobiste, w tym nóż." – dodał mł. insp. Andrzej Szymczyk.

Z zebranych przez policjantów informacji wynikało, że mężczyzna chciał dalej kontynuować ucieczkę. "Doszło do wymiany informacji z urzędnikami konsulatu Tunezji, bo według posiadanych informacji Kajetan P. chciał opuścić Maltę i udać się do Afryki. Nie wiemy, czy ktoś mu pomagał w ciągu podróży przez Europę" – powiedział p.o. Komendanta Głównego Policji dodając, że szczegóły wyjaśni śledztwo. Powiedział również, że policja prowadziła w tej sprawie szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową. "Wykorzystywaliśmy dostępne metody operacyjne i procesowe" - zapewnił mł. insp. Szymczyk, nie ujawniając szczegółów.

Policji sukcesu gratulował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. "Dziękuję za profesjonalizm, zaangażowanie i ofiarność, że przez pół Europy tropili człowieka podejrzanego o wstrząsającą zbrodnię. Dziękuję polskim policjantom, za to, że są profesjonalni, że świetnie współpracują z policją innych państw, że potrafią być skuteczni i że dbają o bezpieczeństwo polskich obywateli. To świadectwo, że policja nie zajmuje się sobą, tylko stoi na straży bezpieczeństwa kraju." – powiedział.

KGP / ig

Powrót na górę strony