Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany ENA przez włoski wymiar sprawiedliwości zatrzymany przez polską Policję

Data publikacji 01.03.2016

Dziś odbyło się przekazanie poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania Adriana Z. Mężczyzna był poszukiwany przez włoski wymiar sprawiedliwości za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Został zatrzymany w Warszawie przez polskich policjantów na początku lutego br.

22 stycznia br. strona włoska zwróciła się o pomoc do policjantów z Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP. 21-letni Adrian Z, mieszkaniec Ciechanowa, był znany policji już jako osoba nieletnia m. in. za kradzieże oraz usiłowanie rozboju. Mężczyzna był podejrzewany o dokonanie zabójstwa na terenie Włoch, gdzie pracował. 18 stycznia br. wystawiono za nim europejski nakaz aresztowania.

Poszukiwany Adrian Z. pracował w miejscowości Bolzano. Tam 9 stycznia br. dokonał zabójstwa mężczyzny. Z ustaleń włoskich funkcjonariuszy wynika, że 21-latek pobił, chciał okraść i próbował podpalić swoją ofiarę. Adrian Z. po zabójstwie złożył w tej sprawie fałszywe zeznania. 21-latek wymyślił fikcyjną postać Józefa Chamaja. To ta osoba, jak wynikało z zeznań Adriana Z., miała rzekomo dopuścić się zabójstwa.

W toku prowadzonego śledztwa, wyszło na jaw, że zeznania Adriana Z. były fałszywe i to 21-latek najprawdopodobniej dopuścił się tej zbrodni. W związku z tym, że podejrzewany ukrył się przed organami ścigania i prawdopodobnie opuścił teren Włoch, wystawiono za nim europejski nakaz aresztowania.

Dzięki współpracy polskich i włoskich policjantów, mężczyzna został zatrzymany 8 lutego br. w Warszawie i natychmiast przewieziony do policyjnego aresztu. Sąd okręgowy zadecydował o przekazaniu mężczyzny stronie włoskiej. Dodatkowo odpowie on za składanie fałszywych zeznań. Dziś mężczyzna został przekazany stronie włoskiej.

Włoski wymiar sprawiedliwości za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem przewiduje karę pozbawienia wolności od 24 lat do dożywocia.

KGP / ig

  • Poszukiwany ENA zatrzymany przez policjantów
  • Poszukiwany ENA zatrzymany przez policjantów
  • Policjant zakłada kajdanki zatrzymanemu

Film Poszukiwany ENA przez włoski wymiar sprawiedliwości zatrzymany przez polską Policję

Pobierz plik Poszukiwany ENA przez włoski wymiar sprawiedliwości zatrzymany przez polską Policję (format mp4 - rozmiar 5.95 MB)

Powrót na górę strony