Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Krajową rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się transferem gotówki pochodzącej z internetowych włamań na konta bankowe. Suma strat oszacowana została na kwotę ponad 94 mln zł, zaś suma odzyskanego jak do tej pory mienia sięga ponad 57 mln zł. Dotychczas 148 podejrzanych, obywateli Polski i Łotwy, usłyszało zarzuty obejmujące łącznie przeszło 850 czynów. W Danii i Polsce zatrzymano trzech polskich przywódców tej grupy, dwóch poszukiwano europejskim nakazem aresztowania. Wszyscy posługiwali się fałszywymi dokumentami.

Rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej to efekt pracy policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.  Jak wynika z ustaleń śledztwa, grupa działała co najmniej od 2012 r. Członkowie gangu prowadzili swą działalność nie tylko w Polsce, ale także w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Słowacji, Czechach, Austrii, Francji, na Węgrzech, w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Czarnogórze, a także na terenie Niemiec. Grupa została rozbita dzięki współdziałaniu organów ścigania ze Związkiem Banków Polskich, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, CERT NASK oraz Europolem i Eurojust.

Sposób działania grupy

Przestępczy proceder polegał na włamaniach na konta bankowe prowadzone na różnych kontynentach, wykradaniu z nich pieniędzy, a następnie na transferze skradzionej gotówki poprzez rachunki - założone wcześniej w Polsce - na Ukrainę i do Rosji.  Pieniądze z rachunków bankowych obywateli różnych krajów, w tym USA i Kanady, wyprowadzane były z użyciem wirusa o nazwie TINBA i stron phishingowych. Zyski z transferowania wynosiły 40% skradzionych środków, 60 % trafiało do osób zajmujących się za wschodnią granicą RP wytwarzaniem, modyfikacjami i zarządzaniem szkodliwym oprogramowaniem. Organizacja w swojej strukturze zawierała co najmniej 11 poziomów, to jest m.in. „hakerów” dokonujących włamań, „polskich mózgów” trudniących się organizowaniem sieci osób operujących niemal w całej Europie przeznaczonych do dokonywania transferów pieniędzy pochodzących z phishingu, „księgowych” – dysponujących dostępem do aktualnych baz elektronicznych, zawierających informacje o okradanych rachunkach, „łowców mułów” – wykonujących instrukcje przekazywane przez „mózgi” lub księgowych co do tego kiedy, w jakim banku i w jakim kraju należy założyć rachunek bankowy, „mułów” o różnym poziomie świadomości werbowanych w Polsce, na Łotwie oraz na Ukrainie, „egzekutorów’ odpowiedzialnych za „siłowe” odzyskiwanie przywłaszczonych przez muły pieniędzy i zachowywanie dyscypliny w obrębie grupy.

Suma strat, ilość podejrzanych, ilość materiałów

Obecnie zgromadzono przeszło 450 tomów, tj. 90 000 kart m.in: dokumentację bankową dotyczącą kilku tysięcy rachunków bankowych, analizy kryminalne obejmujące przepływy skradzionych środków finansowych, oględziny kilku tysięcy dowodów rzeczowych (telefonów, kart bankowych, elektronicznych nośników danych) – zgromadzono ponad 6000 dowodów rzeczowych, połączono ponad 200 postępowań przygotowawczych prowadzonych w innych jednostkach prokuratur i policji w Polsce oraz Republiki Czech, Niemiec i Austrii.

Suma strat wynikająca z kradzieży pieniędzy z kont bankowych szacowana jest na kwotę ponad 94 mln zł. Sama suma odzyskanego mienia, w tym dokonanych zabezpieczeń majątkowych, to ponad 57 mln złotych. Dotychczas wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów obejmujących łącznie przeszło 430 czynów dla 148 podejrzanych.

Zatrzymanie przywódców grupy

W listopadzie 2015 roku na terytorium Królestwa Danii przy współpracy z Eurojust oraz Europolem zatrzymany został 38 letni Mariusz S. - mieszkaniec powiatu janowskiego. Przestępca ukrywał się przed polskimi organami ściągania, posługiwał się węgierskim paszportem oraz dwoma węgierskimi dowodami osobistymi. W mieszkaniu jego partnerki ujawniono 70 tys. euro i 300 tys. koron duńskich.

Następnie w marcu 2016 roku zatrzymano w Danii Dariusza O. – mieszkańca powiatu bialskiego, który rozbudował najbardziej rozgałęzioną i najbardziej liczną sieć mułów w obrębie tej grupy. Między innymi na terenie Danii rozbudował on strukturę przestępczą przypominającą „obóz pracy”. Obowiązkiem przebywających tam obywateli Polski i Łotwy było dokonywanie wypłat pieniędzy z bankomatów cudzymi kartami płatniczymi we wskazanym momencie i wskazanej lokalizacji. Aktualnie trwają procedury, dotyczące przetransportowania tej osoby do Polski.

Na początku kwietnia 2016 roku zatrzymano w Białej Podlaskiej Mariusza P. W oparciu o zabezpieczony w trakcie postępowania materiał dowodowy, sformułowano i przedstawiono mu zarzut, obejmujący popełnienie kilkudziesięciu czynów, które dotyczą kierowania międzynarodową grupą przestępczą, włamań na konta bankowe przez przełamania zabezpieczeń bankowych oraz utrudniania stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków.

Wszyscy trzej przywódcy grupy są aktualnie aresztowani.

Stosowane środki

Dotychczas wobec 50 podejrzanych zastosowano areszt, zaś wobec kolejnych podejrzanych zastosowano dozory, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczania kraju. Sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Obecny materiał dowodowy wskazuje na popełnienia łącznie ponad 840 czynów. Wkrótce kolejnych 300 osób usłyszy zarzuty.

(KWP w Lublinie / ms)

  • Policjanci i Prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą #1
  • Policjanci i Prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą #2
  • Policjanci i Prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą #3
  • Policjanci i Prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą #4

Film Policjanci i Prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą

Pobierz plik Policjanci i Prokuratorzy rozbili międzynarodową, zorganizowana grupę przestępczą (format mp4 - rozmiar 18.45 MB)

Powrót na górę strony