Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚP udaremnili rekordowy przemyt papierosów z Malezji

26 milionów papierosów w trzech kontenerach, które przypłynęły statkiem z Malezji zabezpieczyli policjanci CBŚP z pomorskimi celnikami. Funkcjonariusze przy realizacji sprawy współpracowali ściśle z brytyjską służbą celno-skarbową (HMRC). Wprowadzenie tej ilości papierosów naraziłoby Skarb Państwa i budżet Unii Europejskiej na ponad 28,5 miliona złotych strat. Funkcjonariusze zatrzymali organizatora procederu, który po zarzutach został aresztowany przez sąd na 3 miesiące.

Policjanci CBŚP z Gdańska ustalili, że przemycone w 3 kontenerach papierosy dostarczone zostały do portu w Gdańsku na pokładzie statku, płynącego z Malezji. Z dokumentów wynikało, że w kontenerach znajdują się szklane, puste butelki. Importerem butelek była polska firma z woj. dolnośląskiego. Funkcjonariusze pracowali nad tą sprawą kilka tygodni, co pozwoliło na ustalenie tożsamości organizatora procederu. Przy współpracy z Pomorską Służbą Celną, funkcjonariusze zabezpieczyli w gdańskim porcie kontenery z nielegalnym towarem.

Policjanci zatrzymali 37-letniego Marcina B., który w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał zarzuty wprowadzenia w błąd urzędu celnego i niedopełnienia obowiązków celnych. Miejscowy sąd zdecydował o tymczasowym areszcie na 3 miesiące.

Wartość celną zabezpieczonego towaru oszacowano na 2 mln złotych. Straty Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej mogły przekroczyć 28,5 mln złotych, z czego sama akcyza to ponad 21,5 mln, cło to ponad milion. Uszczuplenie z tytułu podatku VAT  - ponad 5,7 mln złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(CBŚP / ms)

Film Policjanci CBŚP udaremnili rekordowy przemyt papierosów z Malezji

Pobierz plik Policjanci CBŚP udaremnili rekordowy przemyt papierosów z Malezji (format mp4 - rozmiar 18.96 MB)

Powrót na górę strony