Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki współpracy polskiej i francuskiej policji uratowano życie

Data publikacji 10.10.2016

Błyskawiczna wymiana informacji pomiędzy polską Policją a służbami we Francji uratowała życie kierowcy tira polskiej firmy przewozowej, który zasłabł prowadząc samochód na autostradzie kilka kilometrów przed Paryżem.

W sobotę 24 września, w godzinach wieczornych, oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie otrzymał zgłoszenie od operatora Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Krakowa o zasłabnięciu polskiego kierowcy na autostradzie we Francji.

Zgłoszenie pochodziło od dyspozytora firmy przewozowej z Małopolski, u którego pracował kierowca. Dyspozytor firmy twierdził, że jeden z pracowników wykonujący kurs samochodem ciężarowym do Francji znajduje się na parkingu przy autostradzie A1 kilka kilometrów pod Paryżem i zgłasza silne bóle w klatce piersiowej.

Według zgłaszającego, po tej niepokojącej informacji kontakt z kierowcą się urwał, ponieważ mężczyzna przestał odbierać telefon. Oficer dyżurny podinsp. Bogdan Gruca zdawał sobie sprawę, że trzeba działać natychmiast.

Informacja o osobie potrzebującej pomocy natychmiast trafiła do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w Komendzie Głównej Policji. Interwencję podjęła kom. Renata Gryczko, biegle władającą językiem francuskim. Policjantka bezzwłocznie przekazała wszelkie dostępne informacje na temat poszukiwanego kierowcy francuskiemu Interpolowi.

Francuscy policjanci szybko dotarli na wskazany parking i odnaleźli kierowcę, który był już nieprzytomny. Polski kierowca został przetransportowany do szpitala, gdzie lekarze uratowali mu życie.

Dzięki funkcjonowaniu strefy Schengen i bardzo ścisłej współpracy między policjami krajów europejskich możliwe są wspólne działania, które dotyczą nie tylko ścigania przestępców, ale służą również ratowaniu życia ludzkiego.

KWP Kraków / ig

Powrót na górę strony