Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zarzuty po latach

Data publikacji 16.11.2016

W sumie 123 nowe zarzuty przedstawione 6 osobom i tymczasowy areszt dla jednej z nich to efekt skrupulatnej i żmudnej pracy funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nad zawieszonym wraz z końcem 2012 roku postępowaniem dotyczącym paserstwa szeregu pochodzących z kradzieży ciągników rolniczych. Ta nadzorowana przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku sprawa ma nadal charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

W 2012 roku policjanci Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego i Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku w wyniku intensywnej pracy wpadli na trop dwóch mieszkańców województwa małopolskiego podejrzewanych o paserstwo szeregu ciągników rolniczych pochodzących z przestępstw dokonywanych na terenie Włoch i Hiszpanii. Wtedy to, nadzorowana przez prokuraturę, intensywna praca funkcjonariuszy doprowadziła do zatrzymania wówczas 42 i 44-latka i zabezpieczenia aż 11 traktorów o ówczesnej wartości ponad 1 miliona złotych. Mężczyźni usłyszeli zarzuty paserstwa, a sprawa trafiła do sądu i wraz z końcem 2012 roku została jedynie zawieszona. Stało się tak, ponieważ policjanci przypuszczali, że to nie jedyne czyny i osoby, które mogą być z nią związane.

Rozpoczęło się skrupulatne i żmudne ustalanie powiązań podejrzanych oraz sprawdzanie, czy nie mają oni jeszcze innych podobnych przestępstw na swoim koncie. Ta wytężona praca funkcjonariuszy, m.in. dzięki informacjom i pomocy mundurowych z innych państw, doprowadziła do zgromadzenia nowego materiału dowodowego, który pozwolił na przedstawienie nowych zarzutów i zatrzymanie kolejnych 4 osób w tej sprawie – 3 mężczyzn i kobiety. Wszyscy to mieszkańcy województwa małopolskiego.

Cała szóstka w ciągu ostatnich kilku dni usłyszała już w sumie 123 nowe zarzuty, z czego ostatnie zostały przedstawione wczoraj 33-latce. W zależności od osób dotyczyły one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, paserstwa, oszustwa oraz posłużenia się podrobionym dokumentem. Najwięcej, bo aż 78, które dotyczyły wszystkich tych przestępstw, usłyszeli zatrzymani w 2012 roku 42 i 44-latek. Dodatkowo starszy z nich decyzją sądu, który teraz zajmie się całą sprawą, został już tymczasowo aresztowany.

Postępowanie to ma nadal charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony