Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XXVI Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie

Data publikacji 28.11.2016

W dniach od 21 do 26 listopada br. funkcjonariusze XXVI Rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie brali udział w ćwiczeniach Silver Sabre na terenie bazy Camp Vrelo. Funkcjonariusze mieli okazję do współpracy międzynarodowej m. in. z Kosowską Policją oraz żołnierzami KFOR z Austrii, Szwajcarii, Portugalii, Węgier, Włoch, Danii, Mołdawii, Ukrainy czy USA.

Wszyscy wymienieni razem prezentowali umiejętności współdziałania jednostek międzynarodowych w działaniach Crowd Riot Control (CRC). Scenariusz ćwiczeń przewidywał naruszenie ładu i porządku publicznego z narastającą skala przemocy, wymagającego udziału kolejno pierwszego (Kosovo Police), drugiego (EULEX) i na końcu trzeciego (KFOR) respondenta działających na terenie Republiki Kosowa.

Polscy funkcjonariusze wykazali się umiejętnościami zdobytymi w kraju jak i nabytymi podczas pełnienia służby w ramach misji EULEX. Przykładem ich profesjonalizmu były ćwiczenia, podczas których, musieli przejść zwartym szykiem przez ścianę ognia, gdyż pozoranci obrzucali tyralierę „koktajlami Mołotowa”. Jednak Silver Sabre to nie tylko treningi CRC. Nasi funkcjonariusze mieli okazje brać udział w wielu przydatnych szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje. Uczestniczyli w szkoleniach takich jak: szkolenie „Fire Phobia”, AERO MEDVAC, szkolenie z zakresu obsługi radiotelefonów VHF, szkolenie z zakresu reakcji na użycie materiałów wybuchowych przez demonstrantów w trakcie działań „Crowd Riot Control” (CRC).

Ćwiczenia były monitorowane przez obserwatorów KP, KFOR oraz EULEX, którzy jedngłośnie byli pod wielkim wrażeniem współdziałania JSPP z innymi jednostkami zgrania, szybkości podejmowania decyzji i działania, konsekwencji, a także elastyczności i precyzji działania.

Bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń Zastępca Szefa Misji Bernd Thran podkreślił profesjonalizm policjantów działających w strukturach EULEX natomiast Szefowa Executive Division Jaroslava Novotna podkreśliła, że jest pod wrażeniem działań Polskiego FPU, obecnie największej formacji policyjnej w strukturze EULEX.

BMWP KGP / ig

  • XXVI Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie
  • XXVI Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie
  • XXVI Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie
  • XXVI Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie
  • XXVI Rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie
Powrót na górę strony