Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katowicka policjantka na rozstrzygnięciu konkurs ECPA

Data publikacji 16.12.2016

Katowicka policjantka podinsp. Małgorzata Biernacka weszła w skład delegacji reprezentującej Polskę podczas Konferencji Dobrych Praktyk i rozstrzygnięcia konkursu Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Tegoroczna konferencja zorganizowana została w Bratysławie. Polska prezentowała program profilaktyczny katowickiej komendy miejskiej oraz Urzędu Miasta Katowice - "Bezpieczna Przystań".

W konferencji uczestniczyli delegaci państw członkowskich EUCPN. W trakcie swoich wystąpień zaprezentowali oni najlepsze programy prewencyjne w obszarze bezpieczeństwa seniorów. Polska prezentowała program "Bezpieczna Przystań", który w tym roku został przez komisję konkursową MSWiA najwyżej ocenionym programem w kraju.

Prowadzony przez katowickich policjantów projekt "Bezpieczna Przystań" ma na celu podniesienie bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa osób starszych. Program adresowany jest do samych seniorów, w wieku 65+, mieszkańców Katowic, ale również do wszystkich, którym na sercu leży dobro i bezpieczeństwo osób starszych. Partnerami projektu jest Urząd Miasta Katowice, MOPS, Straż Pożarna w Katowicach, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Archidiecezja Katowicka, Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach.

W ramach programu policjanci rozmawiają z seniorami jak być bezpiecznym na co dzień - w domu, na ulicy, w środkach komunikacji publicznej, na zakupach, przy bankomacie. Strażacy informują jak należy się zachować w sytuacji wystąpienia pożaru oraz przestrzegają przed zatruciami tlenkiem węgla. W ramach programu między innymi zrealizowana została kampania informacyjna "Seniorze uważaj! Nie daj się oszukać" przestrzegająca przed oszustami działającymi metodą na wnuczka, innowacyjna akcja budowania platformy więzi międzypokoleniowej "Zjedz obiad z seniorem", a obecnie trwa konkurs wiedzy "Bezpieczna Przystań".

Konferencja Dobrych Praktyk EUCPN jest doskonałą okazją do zaprezentowania najlepszych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa, stanowi również znakomitą platformę wymiany doświadczeń w tym zakresie. Podczas konferencji ogłoszony został tegoroczny zwycięzca konkursu na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Komisja konkursowa uznała za najlepszy czeski projekt "Akademia seniora", drugie miejsce zajął niemiecki projekt "Witaj Babuniu, potrzebuję pieniędzy", trzecie - chorwacki projekt "Dzień jak sen". W roku 2017 za przeprowadzenie konkursu odpowiedzialna będzie Estonia.

(KWP w Katowicach / ms)
 

Powrót na górę strony