Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo młodych Olimpijczyków podczas EYOF Erzurum 2017

Data publikacji 20.02.2017

19 stycznia br. Prezes PKOL Andrzej Kraśnicki zwrócił się do Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego z prośbą o oddelegowanie do składu reprezentacji Polski na Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy EYOF (European Young Olimpic Festival) Erzurum 2017 osoby posiadającej doświadczenie w zakresie przeciwdziałania w sytuacjach zagrożeń, w celu pełnienia funkcji oficera łącznikowego ds. bezpieczeństwa ("Security Liaison Officer" - SLO). 20 stycznia br. wniosek ten przekazany został do realizacji na ręce nadinsp. Jana Lacha - Zastępcy Komendanta Głównego Policji.

W Głównym Sztabie Policji KGP podjęto szereg działań zmierzających do realizacji tego zadania. Polegały one na wytypowaniu posiadającego odpowiednie doświadczenia policjanta, nawiązaniu roboczego kontaktu z Szefem Misji PKOL na EYOF Erzurum 2017 - Joanną Huzarską - Tomaszewską, zebraniem niezbędnych informacji do oceny potencjalnego ryzyka przedsięwzięcia, określenia potrzeb w zakresie wyposażenia w środki łączności, zwłaszcza umożliwiające takową w sytuacjach "alarmowych".

Ponadto dzięki pośrednictwu mł. insp. Ireneusza Sieńko - Radcy Ambasady RP w Ankarze, oficera łącznikowego polskiej Policji w Turcji, nawiązano efektywny i wartościowy kontakt z szefami policyjnego zabezpieczenia imprezy po stronie gospodarzy, jeszcze przed wyjazdem polskiej ekipy.

Podczas imprezy, która odbyła się w dniach 11 - 18 lutego br., w Erzurum - najpopularniejszym kurorcie wysokogórskim w Turcji (1800-2700 m.n.p.m.) w składzie Misji PKOL, w charakterze oficera łącznikowego ds. bezpieczeństwa znalazł się przedstawiciel Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji - mł. insp. Dariusz Wójcik.

Zadania funkcjonariusza polegały na wymianie informacji dotyczącej potrzeb w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa młodym sportowcom, a także ich trenerom, towarzyszeniu im poza terenem "wioski zawodniczej", zdobywaniu informacji na temat wdrożonych przez Organizatora procedur bezpieczeństwa i monitorowaniu ich praktycznego stosowania przez miejscowe służby.

W dniu rozpoczęcia misji, przed wyruszeniem w drogę z Warszawy do Erzurum, po ślubowaniu młodych Olimpijczyków przeprowadzono krótkie szkolenie dla uczestników w zakresie zachowań minimalizujących potencjalne zagrożenia. W trakcie pobytu w Turcji przedstawiciel Komendy Głównej Policji, podczas spotkania w siedzibie lokalnej policji miał możliwość wymiany doświadczeń i spostrzeżeń dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa imprez podobnej rangi.

Jednym z czynników, które umożliwiły bezprzeszkodową i płynną realizację zadań w zakresie bezpieczeństwa było zaangażowanie i współdziałanie ze strony Polskiej Misji Olimpijskiej oraz zawodników i trenerów - uczestników EYOF 2017.

Podczas imprezy nie doszło do żadnych incydentów i cała delegacja bezpiecznie wróciła do kraju. Polska młodzieżowa Reprezentacja Olimpijska zdobyła cztery medale (złoty, srebrny i brązowy w short-tracku i brązowy w curlingu) co ostatecznie pozwoliło na zajęcie 6 miejsca w klasyfikacji medalowej, na 34 startujące kraje.

Główny Sztab Policji KGP / ig

  • Bezpieczeństwo młodych Olimpijczyków podczas EYOF Erzurum 2017
  • Bezpieczeństwo młodych Olimpijczyków podczas EYOF Erzurum 2017
  • Bezpieczeństwo młodych Olimpijczyków podczas EYOF Erzurum 2017
Powrót na górę strony