Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw w ramach pośrednictwa kredytowego

Data publikacji 02.03.2017

Kolejne zatrzymania w sprawie rozpracowanej, w ramach prowadzonego śledztwa, przez Komendę Wojewódzką Policji i Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Straty na szkodę pokrzywdzonych sięgają wielu milionów złotych. W sprawie funkcjonariusze zatrzymali już 10 osób, w tym organizatora tego przestępczego procederu. Pokrzywdzonych może być nawet około 11 tys. osób z terenu całego kraju.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wspierani przez policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z wrocławskiej komendy miejskiej, realizując działania operacyjne i współpracując z prowadzącą w tej sprawie śledztwo Prokuraturą Regionalną we Wrocławiu, rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą dokonującą oszustw przy zawieraniu umów kredytowych. Straty na szkodę pokrzywdzonych sięgają wielu milionów złotych.

Na podstawie zebranego materiału policjanci zatrzymali w ostatnich dniach kolejne już 4 osoby podejrzane o udział w tym przestępczym procederze. Zatrzymani, to mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wśród obecnie zatrzymanych jest m.in. mieszkaniec powiatu wrocławskiego, podejrzany o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Mężczyzna zorganizował i stworzył sieć podmiotów gospodarczych, funkcjonujących w obrocie gospodarczym między innymi pod nazwami EI GLOBAL, AURUM FINANCE, COUNCIL FINANCE i PERSONAL FINANCE w branży pośrednictwa kredytowego i doradztwa finansowego. Podmioty te, reprezentowane przez pracowników, współuczestniczyły w zawieraniu umów kredytowych i pożyczek między osobami fizycznymi oraz bankami, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Podejrzany nadzorował i koordynował działalność stworzonych podmiotów gospodarczych oraz pracę zatrudnionych w nich osób i określał ich sposób działania. Nadzorował też wytwarzanie dokumentacji pozorującej prawidłowy obrót gospodarczy oraz zarządzanie finansami tych podmiotów. Ponadto decydował o zatrudnieniu poszczególnych pracowników, a także kierował działaniami innych osób, mającymi na celu utrudnianie postępowań przygotowawczych prowadzonych przez organy ścigania w sprawach oszustw popełnionych w ramach grupy przestępczej.

Organizatorowi tego przestępczego procederu zarzuca się też udział w ponad 60 oszustwach i usiłowaniu oszustw polegających podejmowaniu działań zmierzających do doprowadzania osób fizycznych i banków do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie nie mniejszej niż 6,7 miliona złotych, poprzez wprowadzanie ich w błąd, co do istotnych warunków umów. Pokrzywdzonych doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie blisko 80 milionów złotych z tytułu opłat pośrednictwa.

Kolejny zarzut stawiany obecnie przez prokuraturę temu mężczyźnie dotyczy przestępstwa określanego jako pranie pieniędzy. Mechanizm tego przestępstwa polegał na przyjmowaniu od pokrzywdzonych środków finansowych na kolejno uruchamiane rachunki bankowe podmiotów objętych śledztwem. Z pierwotnych rachunków środki te były następnie przekazywane na rzecz innych podmiotów gospodarczych powiązanych osobowo i kapitałowo z poprzednimi. Dalej pieniądze te były transferowane i inwestowane w różny sposób, co nadawało im pozory legalnego pochodzenia. Działania te dotyczyły środków finansowych w kwocie rzędu 240 milionów złotych.

Kolejne osoby zatrzymane pod koniec lutego 2017 r. podejrzane są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, udział w oszustwach na szkodę osób fizycznych i banków oraz udział w procederze prania pieniędzy. Wcześniej w tej sprawie policjanci zatrzymali już 6 osób – mieszkańców województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego, którzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz poświadczanie nieprawdy w dokumentach, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Jak wynika z ustaleń policjantów, grupa dopuszczała się oszustw związanych z pośrednictwem kredytowym, wprowadzając klientów w błąd, co do warunków umowy, czym doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, jak się szacuje obecnie nawet kilkanaście tysięcy osób pokrzywdzonych, pozostających w trudnej sytuacji finansowej. Do przedmiotowych firm trafiały osoby bez zdolności kredytowej, z negatywną historią w BIK. Tam były zapewniane przez pracowników o tym, że firma pomoże w formalnościach przy zaciągnięciu kredytu w banku.

Większość przedstawianych im dokumentów podpisywana była przez osoby pokrzywdzone In blanco. Pracownik firmy namawiał też pokrzywdzonego do zaangażowania przez niego innej osoby tzw. wspomagającej, celem rzekomego podwyższenia zdolności kredytowej zainteresowanego. Ostatecznie jednak to właśnie ta osoba stawała się faktycznym kredytobiorcą, najczęściej wielu kredytów. Często firma organizowała, wbrew woli kredytobiorcy, kilka kredytów i to na znacznie wyższe kwoty niż pierwotnie chciał kredytobiorca. Od wszystkich swoich czynności firma pobierała wysoką prowizję i żądała zapłaty wysokiego ubezpieczenia.

Wszystkie formalności związane z uzyskaniem kredytu były realizowane wbrew obowiązującym procedurom. Sposób obsługi – manipulacji, czy stosowane metody socjotechniczne były niemal identyczny, niezależnie od lokalizacji biura na terenie kraju. Z posiadanych informacji i pozyskanej bazy klientów wynika, że poszkodowanych w tym procederze może być ponad 11 tys. osób. Z analizy dotychczas zebranych materiałów operacyjnych wynika, że obroty firm wynosiły średnio w miesiącu nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Za czyny, o które osoby zatrzymane są podejrzane, w zależności od roli w tym przestępczym procederze, może teraz grozić im kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. O ich dalszym losie zdecyduje sąd. Obecnie policja i prokuratura prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Do chwili obecnej wobec podejrzanych - w 4 przypadkach, w tym wobec organizatora grupy przestępczej, zastosowano, jako środek zapobiegawczy tymczasowe areszty. Wobec pozostałych, w zależności od roli i udziału w przestępczym procederze, np. czy byli pracownikami czy też kierownikami biur, zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i zakazy prowadzenia działalności gospodarczej.

Realizując czynności w ramach śledztwa policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań, zabezpieczając m.in. dokumentację, komputery i nośniki pamięci. Policja i prokuratura apelują też do potencjalnych pokrzywdzonych o kontakt z najbliższą jednostką policji lub prokuratury na terenie kraju.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Film Kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw w ramach pośrednictwa kredytowego

Pobierz plik Kolejne zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej wielomilionowych oszustw w ramach pośrednictwa kredytowego (format mp4 - rozmiar 7.12 MB)

Powrót na górę strony