Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci stacjonujący w Kosowie ochraniali wizytę szefowej unijnej dyplomacji

Data publikacji 07.03.2017

Policjanci 26 rotacji Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie zabezpieczali wizytę szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini. W weekend odwiedziła ona misję EULEX w Kosowie. Na lotnisku przywitała ją szefowa misji Aleksandra Papadopoulou i szef Komponentu Policyjnego mł.insp. Cezary Luba.

Polscy policjanci stacjonują w Kosowie od roku 2000. To już 26 rotacja. W tym czasie na misji zagranicznej służbę pełniło blisko trzy tysiące funkcjonariuszy. Obecność m.in. polskich policjantów w ramach misji EULEX jest istotnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w tym rejonie.

Polscy policjanci i eksperci wspomagają lokalne władze w budowaniu i szkoleniu własnej formacji dbającej o bezpieczeństwo obywateli, a także wspierają miejscowe społeczności. Jedno z najwyższych stanowisk eksperckich zajmuje Szef Komponentu Policyjnego mł.insp. Cezary Luba.

Obecność szefowej unijnej dyplomacji związana była z wizytacją modernizowanego terenu wokół Mostu Głównego w Mitrowicy. Prowadziła także rozmowy z przedstawicielami stron konfliktu etnicznego pomiędzy kosowskimi Serbami i kosowskimi Albańczykami. W trakcie wizyty Federica Mogherini spotkała się także z szefostwem policji kosowskiej z regionów północy i południa, z którymi polscy funkcjonariusze realizują m.in. szkolenia w zakresie kontroli tłumu. Mimo, że od zakończenia wojny upłynęło wiele lat, rejon Kosowa wciąż jest niespokojny. Obecność m.in. polskich policjantów jest niezbędna dla zachowania pokoju.

(BMWP KGP / mw)

Powrót na górę strony