Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XXVII Medal Parada w Kosowie

Data publikacji 09.08.2017

W bazie Alpha-Delta w Mitrowicy, gdzie stacjonuje XXVII rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji Misji Unii Europejskiej EULEX w zakresie praworządności w Kosowie, odbyła się Medal Parada, podczas której funkcjonariusze polskiego kontyngentu policyjnego zostali odznaczeni za wzorową służbę i zaangażowanie w wykonywaniu mandatowych zadań kosowskiej misji.

W dniach 8 - 9 sierpnia br. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Tomasz Trawiński, Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP mł. insp. Łukasz Wiliński, Naczelnik Wydziału Misji Zagranicznych i Oficerów Łącznikowych BMWP KGP kom. Marek Dzierżęga, goszczą w bazie Alpha-Delta w Mitrowicy. Gościem honorowym jest pan Konrad Gałczyński I Sekretarz Wydziału Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.

Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk nagrodził wyróżniających się policjantów za nienaganną służbę poza granicami państwa i wybitne zaangażowanie w realizacji powierzonych zadań. Medal Parada po raz pierwszy odbyła się w nowej siedzibie JSPP, w bazie Alpha-Delta.

Funkcjonariusze JSPP pełniąc służbę poza granicami kraju wykonują mandatowe zadania misji Eulex. Zadania te polegają na wspieraniu władz i administracji Kosowa w umacnianiu niezależnego systemu praworządności. Obecnie głównym celem misji jest wspomaganie lokalnych organów w utrzymaniu prawa i porządku na terenie Kosowa. Codzienne zadania funkcjonariuszy obejmują rekonesanse północnej części Kosowa, zamieszkałej głównie przez ludność narodowości serbskiej. Policjanci realizują również zadania z zakresu policyjnej kontroli zamieszek i demonstracji, zapewnienia bezpieczeństwa (eskorty). Funkcjonariusze Jednostki biorą również udział w operacjach specjalnych wysokiego ryzyka z wykorzystaniem specjalnego uzbrojenia i taktyki (SWAT).

Dowódcą XXVII rotacji JSPP jest podinsp. Michał Kocot.

(BMWP / ig)

Foto: Sebastian Brzezina PKW / Jan Ravnholt

 

Powrót na górę strony