Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odnalezione obywatelki Niemiec dzięki międzynarodowej współpracy służb

Data publikacji 11.10.2017

Dwie obywatelki Niemiec wybrały się na spacer z psami do przygranicznych Zasiek i zgubiły drogę powrotną. W ich poszukiwania zaangażowane było Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. Zostały odnalezione przez dzielnicowego asp. szt. Mariusza Żukowskiego, który przebywał w tym czasie na urlopie oraz leśniczego Dariusza Pawelca. Kobiety bezpiecznie powróciły do domu.

We wtorek (10 października) wieczorem dyżurny Komisariatu Policji w Lubsku otrzymał zgłoszenie o zagubieniu się kobiet w lesie. Dwie obywatelki Niemiec przyjechały do przygranicznej miejscowości Zasieki, gdzie zaparkowały pojazd i udały się na spacer z psami do lasu. Kobiety nie mogły odnaleźć drogi powrotnej błądząc przez około dwie godziny. W końcu powiadomiły niemiecką Policję, ta z kolei przez Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku zawiadomiła o zdarzeniu polskich stróżów prawa.

Kobiety informując o swojej sytuacji, podały położenie odczytując je z oznaczenia znajdującego się na kamieniu. Dyżurny Komisariatu Policji w Lubsku, który przyjął zgłoszenie, skontaktował się natychmiast z dzielnicowym, który znał dobrze ten teren. Asp. szt. Mariusz Żukowski przebywał na urlopie, ale nie zastanawiał się ani chwili i przystąpił natychmiast do działania, biorąc pod uwagę fakt, że było już ciemno, a lasy w tym rejonie są bardzo rozległe. Wspólnie z leśniczym Dariuszem Pawelcem ustalili położenie w jakim mogą znajdować się kobiety i udali się odszukać zagubione obywatelki Niemiec.

W tym samym czasie dyżurny lubskiego komisariatu ponownie skontaktował się z Centrum w Świecku przekazał informację, aby zagubione nie oddalały się i czekały w tym samym punkcie na pomoc. W niecałe pół godziny policjant i leśniczy odnaleźli zziębnięte kobiety i odwieźli je do miejscowości Zasieki. Stąd swoim samochodem całe i zdrowe, a przede wszystkim bardzo szczęśliwe i wdzięczne za pomoc, mogły powrócić do domu.


 

podkom. Aneta Berestecka

oficer prasowy KPP w Żarach

Powrót na górę strony