Bezpieczne ferie 2018
Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw znacznie się różnią. Pierwsi uczniowie rozpoczęli ferie już 15 stycznia br., natomiast od 12 lutego na długo oczekiwany wypoczynek wyjadą dzieci i młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Policja czuwa nad bezpieczeństwem podróżujących. Apeluje także o rozwagę.
Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu nie tylko z powodu wyjazdów, ale również w związku z powrotami. W tym czasie policjanci na terenie kraju będą prowadzić działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym.
Przypominamy, że ferie zimowe to czas zabaw i wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Aby po ich zakończeniu wszyscy mogli wrócić do szkoły szczęśliwi i wypoczęci, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa zarówno podczas zorganizowanych, jak i indywidualnych wyjazdów.
Policja apeluje o rozwagę, przestrzeganie przepisów, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że bycie uprzejmym i cierpliwym, zwracanie uwagi na innych uczestników ruchu drogowego oraz wzajemna życzliwość sprawi, że droga do celu będzie miła i bezpieczna.
W każdym województwie wytypowane zostały miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy oraz stanu psychofizycznego kierowców tych pojazdów.
W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz punktów prowadzenia kontroli wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców. Informacje te zamieszczone są na stronie policja.pl, a także na stronach jednostek terenowych Policji.
- https://policja.pl/pol/aktualnosci/153554,Bezpieczne-ferie-2018.html
- https://policja.pl/pol/aktualnosci/153554,dok.html
Kierowco pomyśl o tych, którzy towarzyszą Ci podczas jazdy. To co się dzieje z Tobą, Twoje zachowanie, kultura jazdy również ma wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
(BRD KGP / dm)