Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowania od francuskich policjantów dla opolskich kryminalnych

Data publikacji 15.05.2018

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu otrzymali podziękowania od szefa francuskiego Krajowego Biura d/w z Mobilną Zorganizowaną Przestępczością. To między innymi dzięki pracy naszych kryminalnych, międzynarodowa grupa zajmująca się kradzieżami towarów z naczep samochodów ciężarowych została rozbita. Najpierw opolscy kryminalni namierzyli w Hiszpanii jednego z jej bosów, później przekazali Francuzom namiary na samochody, którymi poruszali się podejrzani. Łącznie 15 osób zostało zatrzymanych. Straty mogą sięgać nawet miliona euro.

Pierwsze kradzieże były jeszcze w 2015 roku. W kwietniu, z samochodu ciężarowego zaparkowanego przy autostradzie w powiecie strzeleckim, skradziono blisko 100 sztuk telewizorów. Sprawą tą zajęli się kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Wkrótce otrzymali oni kolejny niepokojący sygnał, tym razem od swoich kolegów ze Śląska. Tam, z naczepy zaparkowanego tira skradziono sprzęt elektroniczny na kwotę blisko 150 000 złotych. Trop policyjnego śledztwa za osobami odpowiedzialnymi za te przestępstwa prowadził aż do Rumunii.

W sprawę zaangażowany został więc oficer łącznikowy rumuńskiej policji w Polsce. Jednocześnie opolscy kryminalni analizowali wszystkie podobne zdarzenia w całym kraju. Okazało się, że mogło być ich nawet kilkadziesiąt. Z zebranych przez policjantów materiałów wynikało, że są to działania zorganizowanej grupy zajmującej się kradzieżami. Przestępcy namierzali ciężarówki i czekali, aż nadarzy się okazja by przejąć przewożony przez nie ładunek. Prowadzone śledztwo zataczało coraz szersze – międzynarodowe już kręgi. Opolscy kryminalni nawiązali współprace dodatkowo z policją francuską, niemiecką, belgijską i holenderską. Tam również mieli działać wytypowani przez naszych policjantów przestępcy. Straty sięgały już niemal miliona euro.

Pod koniec 2016 roku Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu namierzyli jednego z szefów tej grupy. Ukrywał się w Hiszpanii pod fałszywą tożsamością. Dodatkowo był też poszukiwania Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany przez hiszpańskich policjantów. Kolejne ustalenia naszych operacyjnych pozwoliły na zatrzymanie pozostałych członków bandy. Byli wówczas na terenie Francji i jak się okazało, szykowali się do kolejnego "skoku". Francuscy mundurowi zatrzymali ich na jednej z autostrad.

Grupa została ostatecznie rozbita w kwietniu 2017 roku. Kolejne zatrzymania były już na terenie Rumunii. Łącznie 15 osób odpowie za liczne kradzieże towarów z naczep ciągników siodłowych. Za wkład w pomyślne zakończenie tego międzynarodowego śledztwa policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu otrzymali podziękowanie od szefa francuskiego Krajowego Biura d/w z Mobilną Zorganizowaną Przestępczością.

Powrót na górę strony