Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko-niemiecki projekt „Mistrzowie dwóch kółek II”

Data publikacji 13.09.2018

Od lat policjanci ruchu drogowego lubuskiej komendy współpracują ze swoimi kolegami z Brandenburgii. Efektem tego są wspólne patrole, działania, konferencje i szkolenia, podczas których funkcjonariusze wymieniają się doświadczeniami. Kolejną okazją do przekazania swoich spostrzeżeń było spotkanie w ramach projektu „Mistrzowie dwóch kółek II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020.

Ideą projektu „Mistrzowie dwóch kółek II” jest poprawa bezpieczeństwa na polskich i niemieckich drogach. Poprzez współpracę policjanci z Niemiec i Polski chcą dotrzeć do użytkowników motocykli i promować bezpieczna jazdę jednośladem. W 2017 roku na terenie województwa lubuskiego odnotowano 151 wypadków drogowych z udziałem kierujących jednośladami, w wyniku których 10 osób zginęło, a 152 osoby doznały obrażeń ciała.

W Polsko- Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku do służby ruszyły międzynarodowe patrole. Z policjantami obu państw spotkał się Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gorzowie Wlkp. mł.insp. Wiesław Widecki oraz szef Policji Drogowej Dyrekcji Policji Wschód Hanjo Loose.

Wspólne patrole to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa drogowego. Funkcjonariusze na motocyklach służbę pełnili na drogach Polski i Niemiec. Policjanci przypominali użytkownikom jednośladów o obowiązujących zasadach. Patrole wręczały kierowcom ulotki z przepisami obowiązującymi w Polsce i Niemczech.

Motocykliści pod okiem instruktorów z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie doskonalili swoją technikę jazdy. W Starym Kisielinie funkcjonariusze sprawdzali się na specjalnie przygotowanym torze.

Policjanci z Niemiec i Polski biorący udział w warsztatach rozmawiali o poprawie bezpieczeństwa, wzajemnej współpracy oraz wymienili się doświadczeniami. Podczas szkolenia funkcjonariusze mieli okazję zapoznać się z funkcjonalnością motocyklowego ambulansu. W województwie lubuskim jest to jedyny taki pojazd zarejestrowany i wyposażony w sprzęt medyczny. Policjanci z Niemiec zaprezentowali drona, który pomaga im w codziennej pracy.

W październiku w ramach projektu odbędzie się międzynarodowe spotkanie, podczas którego nastąpi uroczyste zakończenie projektu.


mł. asp. Małgorzata Kwiatkowska

Wydział Ruchu Drogowego

KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony
Polska Policja