VII Zawody Narciarskie MSW Republiki Chorwackiej

Data publikacji 18.02.2019

W Zagrzebiu na wzgórzu Sljeme, na stoku narciarskim gdzie organizowany jest Puchar Świata w Narciarstwie Alpejskim, w piątek, 15 lutego br., odbyły się VII Zawody Narciarskie MSW Republiki Chorwackiej. Polską Policję na zawodach reprezentowało pięciu funkcjonariuszy.

Jednym z istotnych obszarów działań prewencyjnych Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich. W tym obszarze prowadzona jest również współpraca międzynarodowa czego przykładem mogą być wspólne włosko-polskie patrole na terenie Republiki Włoskiej w rejonie Trydentu Górnej Adygi, jak również zawody narciarskie w Zagrzebiu. Polscy policjanci na zaproszenie Generalnego Dyrektora Policji Republiki Chorwackiej drugi rok z rzędu brali udział w tych zawodach.

Pierwsze Zawody Narciarskie MSW Republiki Chorwackiej odbyły się w roku 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział pięciu policjantów - zawodników: sierż. szt. Małgorzata Miszczak, asp. szt. Małgorzata Dawiec, st. sierż. Oliwier Martyna z garnizonu małopolskiego oraz nadkom. Piotr Majewski i st. sierż. Jakub Włoch z garnizonu śląskiego.

W zawodach rywalizowali policjanci z ośmiu krajów tj. Austrii, Słowenii, Węgier, Polski, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa oraz organizator Chorwacja. Kraje te wystawiły łącznie 10 drużyn. W sumie w zawodach udział brało 54 funkcjonariuszy, w tym 39 mężczyzn i 15 kobiet.

Podczas zawodów prowadzona była klasyfikacja indywidualna i drużynowa. Dla zwycięzców poszczególnych konkurencji przewidziano puchary ufundowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwackiej.

W kwalifikacji drużynowej polscy policjanci zajęli wysokie III miejsce, w której zostali wyprzedzeni przez takie potęgi narciarskie jak Austria i Słowenia, które zajęły odpowiednio I i II miejsce.

W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn reprezentant polskiej Policji st. sierż. Oliwier Martyna zajął 2 miejsce, a dwaj pozostali zawodnicy st. sierż. Jakub Włoch i nadkom. Piotr Majewski uplasowali się odpowiednio na 5 i 8 pozycji.

W kwalifikacji indywidualnej kobiet polskie zawodniczki również zajęły wysokie lokaty: asp. szt. Małgorzata Dawiec zajęła V miejsce, natomiast  st. sierż. Małgorzata Miszczak uplasowała się na VI miejscu.

Polskim policjantom biorącym udział w zawodach pozostaje gratulować posiadanych umiejętności i zajęcia wysokich miejsc.