Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów

Data publikacji 03.04.2019

Małopolscy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby w sprawie nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów. Jak wynika z ustaleń, zatrzymani odpowiedzialni byli za wywóz i składowanie nielegalnych odpadów w Czechach. Jak podkreślają policjanci, śledztwo jest wielowątkowe i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Dzisiaj rano, 03.04.br., doszło do kolejnych zatrzymań członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się nielegalnym obrotem szkodliwymi odpadami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia wielu osób. Policjanci zatrzymali w miejscach zamieszkania dwóch mężczyzn w wieku 38 i 27 lat - mieszkańców Śląska. Jak wynika z ustaleń, obaj mężczyźni wrócili z zagranicy po załatwieniu „interesów” związanych z upłynnianiem kolejnych partii odpadów. Starszy z nich organizował transport „towaru” i wynajmował na fałszywe dokumenty hale. Był on również odpowiedzialny za zapełnianie niebezpiecznymi substancjami szeregu takich magazynów na terenie Czech. Młodszy z mężczyzn  dopilnowywał rozładunku w halach zarówno w Polsce jak i w Czechach.

Obaj zatrzymani usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom składowała i  transportowała odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że mogło  to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach (art.258 KK par.1 oraz art.183 K ) oraz oszustwa ( art.286 KK ), dokonanego na właścicielach hal.

Dzięki ścisłej współpracy z czeską Policją, błyskawicznie zlokalizowano magazyny usytuowane na terenie Czech, w których polska grupa trzymała nielegalne odpady. Nasi czescy koledzy zatrzymali także swojego obywatela, który współpracował z podejrzanymi przy wynajmowaniu hal.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie od miesięcy pracowali nad rozbiciem zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów zagrażających życiu i zdrowiu oraz środowisku. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na przestrzeni ostatniego półrocza. Wówczas zarzuty usłyszało 3 mężczyzn, którzy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani. Wczorajsze działania, 02.04.br., doprowadziły do zatrzymania kolejnych osób biorących udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym szefa grupy. Małopolscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przy wsparciu policjantów ze SPAP-u z Krakowa i Katowic weszli do kilkunastu wytypowanych hal jak również magazynów i mieszkań osób podejrzewanych.

Jak podkreślają policjanci, śledztwo jest wielowątkowe i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie)

Powrót na górę strony