Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną

Data publikacji 06.04.2019

Policjanci wspólnie z łowczymi wręczali kierowcom ulotki informując o możliwości wystąpienia na drodze zagrożenia ze strony zwierząt leśnych. Pamiętajmy, że zderzenie z sarną, łosiem lub też innym dzikim zwierzęciem może okazać się bardzo groźne. Dlatego, poruszając się drogą biegnąca przez tereny leśne należy zachować czujność.

W pierwszym kwartale 2019 roku na terenie powiatu zamojskiego doszło do blisko 40 zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej. W jednym przypadku spotkanie na drodze sarny zakończyło się dla kierującej uderzeniem w drzewo i koniecznością hospitalizacji.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach naszego powiatu wczoraj policjanci z ruchu drogowego wspólnie z łowczymi zamojskiego Okręgu Polskiego Związku Łowieckiego w czasie kontroli drogowych przypominali kierującym o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Apelowali o to, aby nie lekceważyć ustawionych przy drodze znaków „Uwaga dzikie zwierzęta” oraz o poruszanie się przez tereny leśne z odpowiednią prędkością. Jadąc zbyt szybko kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i ominąć zwierzę, które nagle pojawi się na drodze. Łowczy i policjanci informowali kierowców, że najprostszym sposobem uniknięcia zderzenia z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu.

W czasie rozmowy z kierowcami łowczy wręczali ulotki informacyjne przygotowane przez zamojską Policję i Polski Związek Łowiecki O/Zamość związane z zagrożeniem nagłego zdarzenia z dzikim zwierzęciem.

Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do zwierzęcia. Zranione zwierzę może być agresywne i może nas zaatakować. Nie mamy także pewności czy nie ma wścieklizny.

(KWP w Lublinie/wsz)

  • Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną
  • Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną
  • Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną
  • Kierowco jedź ostrożnie i uważaj na zwierzynę leśną
Powrót na górę strony