Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci wspierają służby litewskie

Data publikacji 27.10.2021

Policyjny kontyngent 27 października br. na prośbę litewskiego rządu po raz trzeci wyruszył na Litwę. Polscy funkcjonariusze wspierają tam działania związane z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności granic. To już trzecia grupa, która zastąpi funkcjonariuszy wracających do kraju po miesiącu wspierania działań przygranicznych w sąsiedniej Litwie.

Podczas odprawy przed wyjazdem na Litwę zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster podziękował policjantom za podejście i gotowość do udziału w tej ważnej misji. Do Kowna skierowanych zostało 24 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu, którzy uczestniczyli w pierwszej rotacji 30 sierpnia br. Poznańscy policjanci zmienią funkcjonariuszy z OPP z Katowic i Krakowa.

Aktualnie, sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim oraz w krajach znajdujących się pasie granicznym z Białorusią wymaga pomocy służb. Decyzję o udzieleniu wsparcia służbom litewskim podjął - na prośbę rządu w Wilnie - Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Jest to wspólna operacja transgraniczna, na bazie decyzji Rady Europejskiej z 2008 roku, pozwalająca na wspólne działania Policji różnych państw w obszarze przestępczości zorganizowanej. Wsparcie polskich policjantów w ochronie granicy litewsko-białoruskiej będzie trwać miesiąc.

Z powodu nasilającej się nielegalnej migracji w pasie granicznym na Litwie od 2 lipca obowiązuje stan wyjątkowy. Przez najbliższy miesiąc polscy policjanci wraz z litewskimi będą pełnić służbę na rzecz bezpieczeństwa Litwy, Polski i całej Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć, że wyjazd na Litwę to nie pierwsza tego typu misja funkcjonariuszy polskiej Policji. Mundurowi wspierali również w 2016 r. Węgrów na granicy z Serbią, kiedy Europa mierzyła się z kryzysem migracyjnym. Funkcjonariusze pełnią również służbę w organizowanych przez Europol tzw. hotspotach (punktach centralnych) na terenie np. Grecji czy Włoch.

(KGP, zdj. Jacek Herok, Gazeta Policyjna)

  • dwaj umundurowani policjanci w maseczkach ściskają sobie prawe dłonie
  • z lewej strony stoją w dwuszeregu umundurowani policjanci w maseczkach na twarzach, na przeciwko nich z prawej strony stoją trzej umundurowani oficerowie Policji również w maseczkach zasłaniających usta i nos
  • grupa umundurowanych funkcjonariuszy w maseczkach na twarzach pozuje do zdjęcia
Powrót na górę strony