Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nadmierna prędkość główną przyczyną tragedii na drogach

Data publikacji 09.02.2022

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierujących samochodami nadal pozostaje główną przyczyną najtragiczniejszych wypadków i groźnych zdarzeń drogowych w Polsce. Dlatego policjanci prowadzą intensywne kontrole ruchu drogowego, szczególnie pod tym kątem. Wobec kierowców za popełnione wykroczenia są wyciągane konsekwencje, które od początku tego roku są o wiele surowsze.

Od 1 stycznia 2022 roku zmianie uległy kwoty mandatów za przekroczenia prędkości, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na zachowanie kierujących. Wprowadzone zmiany w połączeniu z intensywną pracą policjantów mają na celu wpłynąć na wzrost poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach. Spoglądając na dane dotyczące jedynie stycznia tego i poprzedniego roku zauważalny jest spadek liczby wypadków drogowych w skali kraju. Zmniejszyła się również liczba przypadków tzw. 50+, czyli ujawnionych przekroczeń dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylko na Warmii i Mazurach w styczniu 2021 roku policjanci odnotowali 48, a w styczniu 2022 roku 29 takich rażących wykroczeń w ruchu drogowym.

Policjanci ciągle analizują to, w których lokalizacjach najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych i gdzie kierowcy za mocno dociskają pedał gazu w autach. Wsłuchują się również w głos mieszkańców, którzy m.in. za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zgłaszają im takie miejsca. Dzięki tym informacjom policjanci drogówki są kierowani w te miejsca i mogą skutecznie dyscyplinować kierujących.

W pierwszym tygodniu lutego policjanci z Grupy SPEED KWP w Olsztynie, prowadząc kontrole w miejscach, w których miało dochodzić do łamania przepisów ruchu drogowego, ujawnili przy pomocy ręcznego miernika prędkości takie wykroczenia jak:

  • przekroczenie prędkości o 52 km/h w obszarze zabudowanym, na drodze gdzie znajdują się przejścia dla pieszych, na których ruch nie jest kierowany
  • przekroczenie prędkości o 66 km/h poza obszarem zabudowanym, w rejonie skrzyżowania, gdzie również znajdują się przejścia dla pieszych
  • przekroczenie prędkości o 22 km/h przez kierującego, którego zachowanie wskazywało, że mógł się znajdować w stanie po spożyciu środków odurzających. Narkotest wykazał obecność amfetaminy i THC w organizmie kierującego

Policjanci każdego dnia poświęcają wiele pracy na to, żeby wyeliminować z dróg uczestników ruchu drogowego, sprowadzających zagrożenie dla siebie i swojego otoczenia. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy z nas może mieć wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach. Po pierwsze poprzez bezpieczne i zgodne z przepisami przemieszczanie się nimi, a po drugie poprzez prawidłową reakcję na zauważone zagrożenie. Dlatego zachęcamy do skorzystania z dostępnych narzędzi i poinformowanie policjantów o swoich spostrzeżeniach. W tym celu można skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i wskazać tam miejsca, w których dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego. Swoje uwagi można przekazać również policjantom bezpośrednio, choćby podczas spotkania z dzielnicowym. Ponadto zawsze należy poinformować telefonicznie policjantów (dzwoniąc pod numer alarmowy 112), jeżeli mamy uzasadnione podejrzenie co do kierowcy, który kieruję autem pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Film dostępny na naszym kanale na YouTube.com pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=razHsvVXW0I

(KWP w Olsztynie / sc ) 

Film Policjant dokonujący ręcznego pomiaru prędkości

Pobierz plik Policjant dokonujący ręcznego pomiaru prędkości (format mp4 - rozmiar 25.6 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony