Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelny wypadek na stoku narciarskim w Ustroniu. Apelujemy o ostrożność

Data publikacji 17.02.2022

Zimowa aura i piękna pogoda, panująca jeszcze na stokach narciarskich, zachęca do aktywnego wypoczynku na nartach czy snowboardzie. Dla wielu to doskonała okazja do spędzania wolnego czasu przy jednoczesnym dbaniu o swoją kondycję. Niestety, wczoraj wyjazd na narty zakończył się dla 32-letniego mężczyzny tragiczne. Apelujemy, by nie zapominać o bezpieczeństwie własnym i innych oraz zachować ostrożność i rozwagę zjeżdżając na nartach.

Wczoraj, 16 lutego br., około godz. 10.30, na jednym ze stoków narciarskich w Ustroniu, podczas zjazdu doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Korzystający ze stoku 32-letni mężczyzna, obywatel Słowacji, podczas zjazdu wypadł z trasy. Niestety pomimo reanimacji podjętej przez ratowników GOPR, mężczyzna zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Przez kilka godzin na miejscu zdarzenia, pod nadzorem prokuratora, pracowali policjanci z Cieszyna oraz Ustronia. Śledczy przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli materiał dowodowy. Po szczegółowej analizie zebranego materiału zostanie podjęta decyzja o kalifikacji zdarzenia.

Apelujemy o ostrożność i bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów zimowych. Zawsze pamiętajmy o regułach określonych w dekalogu narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, które określają zasady bezpiecznego korzystania ze stoków.

***
DEKALOG MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI NARCIARSKIEJ

1. POSZANOWANIE DLA INNYCH OSÓB
Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby.

2. PANOWANIE NAD SZYBKOŚCIĄ I SPOSOBEM JAZDY
Narciarz powinien zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności oraz rodzaju, stanu trasy i warunków atmosferycznych.

3. WYBÓR TORU JAZDY
Narciarz jadący powyżej musi ustalić taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu poniżej.

4. WYPRZEDZANIE
Wyprzedzać można zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie lewej lub prawej, lecz wyłącznie w takiej odległości, która nie stworzy zagrożenia dla wyprzedzającego.

5. RUSZANIE Z MIEJSCA I PORUSZANIE SIĘ W GÓRĘ STOKU
Narciarz lub snowboarder korzystający z oznakowanej drogi zjazdu przy dołączeniu się do ruchu, lub podejściu w górę stoku, musi spojrzeć w górę i w dół, aby upewnić się, że może to uczynić bez spowodowania zagrożenia dla siebie i innych.

6. ZATRZYMANIE NA TRASIE
Należy unikać zatrzymywania się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności.

7. PODCHODZENIE I SCHODZENIE
Narciarz lub snowboarder musi podchodzić, lub schodzić na nogach wyłącznie skrajem trasy.

8. PRZESTRZEGANIE ZNAKÓW NARCIARSKICH
Każdy narciarz powinien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.

9. ZACHOWANIE SIĘ W RAZIE WYPADKU
W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić pomocy poszkodowanemu.

10. OBOWIĄZEK UJAWNIENIA TOŻSAMOŚCI
Każdy narciarz, snowboarder, obojętnie czy jest sprawcą wypadku, poszkodowanym czy świadkiem, musi w razie wypadku podać swoje dane osobowe.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony