Zachęcamy do korzystania z narzędzi ułatwiających kontakt z policjantami
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Zachęcamy do korzystanie z niej i przypominamy o możliwości łatwego kontaktu ze swoim dzielnicowym, bądź wyszukania najbliżej jednostki Policji za pomocą aplikacji Moja Komenda.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. Ponadto, KMZB wykorzystuje informacje uzyskane na podstawie własnych ustaleń, czyli m.in. poprzez wykorzystanie statystyk policyjnych, informacji uzyskanych od podmiotów poza policyjnych oraz na podstawie wyników badań opinii publicznej.
Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
- dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo,
- platforma wymiany informacji o zagrożeniach.
Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera. W tym roku opolscy policjanci otrzymali za pośrednictwem tej aplikacji ponad 3 600 zgłoszeń. Blisko 40 procent dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. Kolejne zgłoszenia to między innymi nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych czy też dzikie wysypiska śmieci.
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na mapie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.
Drugim z narzędzi, które ułatwia kontakt z policjantami jest aplikacja Moja Komenda. Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można się skontaktować ze swoim dzielnicowym. Aby to zrobić, wystarczy wpisać np. własne miejsce zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.
Moja Komenda zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend, komisariatów, rewirów dzielnicowych i posterunków w Polsce. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, aby wskazała trasę do najbliższej jednostki Policji. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnym wybranej komendy.
(KWP w Opolu)
Więcej tekstów na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- KWP W Bydgoszczy
Popularność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wzrasta
„KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA” – POZWALA ZGŁASZAĆ MIESZKAŃCOM RÓŻNE NIEBEZPIECZNE MIEJSCA
- KWP w Krakowie
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa spełnia swoją rolę w Małopolsce
- KWP w Białymstoku
Nielegalne wysypisko śmieci zlikwidowane dzięki KMZB
Nie bądź obojętny! Reaguj kiedy widzisz, że ktoś może ulec wychłodzeniu. Jeden telefon czy zgłoszenie na KMZB może uratować życie
Jechali za szybko - stracili prawa jazdy
- KWP w Łodzi
Czy wiesz co to Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
KMZB to narzędzie, które przyczynia się do eliminowania i zapobiegania zagrożeń
Dzięki KMZB zostały usunięte nielegalne wysypiska śmieci w Koluszkach
Dzielnicowi pomogli bezdomnym
- KWP w Gorzowie Wlkp.
Zgłoszenie przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – właściciel wałęsającego się psa ustalony i ukarany
Dzięki zgłoszonemu zagrożeniu zabezpieczono nielegalną broń
Mieszkańcy zgłaszają, policjanci reagują, drogowi piraci tracą prawa jazdy
Stracił prawo jazdy w miejscu zaznaczonym na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
- KWP w Rzeszowie
Stracili prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości
Krajowa Mapa Bezpieczeństwa skuteczna w walce z zagrożeniami na drodze
Kierująca seatem za prędkość straciła prawo jazdy
- KWP zs. w Radomiu
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomocna w poprawie bezpieczeństwa
Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa właściciel wałęsających się psów został ustalony i ukarany
Dzielnicowy ustalił, kto zniszczył las robiąc tam wysypisko śmieci. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa skutecznie działa
Policjanci zlikwidowali dziuplę z kradzionymi samochodami - pomogła w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Policja przejęła sterydy pod Warką dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa