Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Transgraniczny pościg za sprawcami rozboju – ćwiczenia z czeskimi funkcjonariuszami

Data publikacji 13.10.2022

Dyżurny otmuchowskiej policji otrzymał informację o napadzie na kasę urzędu miasta i gminy. Przed przybyciem patrolu, sprawcy zdążyli uciec, chwile wcześniej raniąc kilka osób w budynku. Policjanci rozpoczęli pościg, który zaprowadził ich do granicy naszego kraju, gdzie na przestępców czekała już czeska Policja – tak brzmi scenariusz polsko-czeskiego szkolenia, które odbyło się w ramach projektu "Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu". Wspólnie z funkcjonariuszami z Czech ćwiczyliśmy procedury i czynności związane z pościgiem transgranicznym.

1 maja 2022 roku Komenda Wojewódzka Policji w partnerstwie z czeską Komendą Wojewódzką Policji w Ostrawie rozpoczęła realizację nowego mikroprojektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, pn. „Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu” - „Zlepšovaní spolupráce a spolupůsobení polské a české policie v krizových situacích na společném pohraničí“. Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca roku 2022 r. Całkowita wartość projektu to 23 450 euro tym dofinansowanie ze środków EFRR 19 932,50 euro oraz z budżetu państwa 1 172,50 euro.

Projekt zakłada całościowe podejście do zagadnienia związanego ze wzrostem bezpieczeństwa wspólnego pogranicza, jak również udoskonalenie, a także wzmocnienie skuteczności, sprawności współdziałania i współpracy polskiej i czeskiej Policji, podniesienie efektywności reagowania służb na transgraniczne zdarzenia oraz sprawdzenie w praktyce obowiązujących międzynarodowych procedur w zakresie pościgu transgranicznego oraz  poszukiwań osób zaginionych.

Ćwiczenia z 13 października były drugą odsłoną wspólnego szkolenia. Na początku policjanci przyswajali wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie, policjanci z Czech i Polski przeprowadzili działania pościgowe za sprawcami napadu na kasę Urzędu Miasta i Gminy w Otmuchowie. Dynamiczny scenariusz przewidywał czynności na miejscu napadu, gdzie poza wypytaniem świadków i podjęciem pościgu za sprawcami, przydała się wiedza zdobyta z pierwszej części szkolenia. Policjanci na miejscu musieli bowiem udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym osobom. Następnie funkcjonariusze rozpoczęli działania pościgowo-blokadowe za przestępcami uciekającymi samochodem. W ostatniej odsłonie tych ćwiczeń, policjanci biorący w niej udział przeprowadzili poszukiwania w terenie leśnym, znajdującym się na granicy Polski i Czech. Jeden z przestępców został zatrzymany na punkcie blokadowym przez czeskich policjantów. Drugi został odnaleziony i zatrzymany w lesie w wyniku obławy przeprowadzonej przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu.

  • ćwiczenia
  • ćwiczenia
  • ćwiczenia

Film zatrzymanie na granicy

Opis filmu: zatrzymanie na granicy

Pobierz plik zatrzymanie na granicy (format mp4 - rozmiar 33.99 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony