Wojewódzkie działania: "Przewóz na aplikację"
2 grudnia 2022 r. w godzinach wieczorowo-nocnych zachodniopomorscy policjanci przeprowadzili działania, które były ukierunkowane na kontrolę kierujących wykonujących odpłatny przewóz osób. Działania Policji były wspierane przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Inspekcji Transportu Drogowego. Mundurowi sprawdzili blisko 250 pojazdów, ujawnili 50 wykroczeń.
Celem przeprowadzanych działań było:
- wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących oraz będących pod wpływem środków odurzających oraz wykonujących przewóz osób bez wymaganych dokumentów.
- kontrolowanie dokumentów kierujących pod kątem posiadanych uprawnień i ich legalności, w tym legalności pobytu na terytorium RP.
- sprawdzanie pojazdów w zakresie niezbędnego wyposażenia i oznakowania.
- usuwanie z drogi pojazdów niesprawnych technicznie.
- sprawdzanie przewożonego bagażu i ładunku.
W trakcie przeprowadzonych działań mundurowi skontrolowali blisko 250 pojazdów wykonujących przewozy osób, ujawnili 50 wykroczeń w ruchu drogowym. Najczęściej było to: przekroczeń dozwolonej prędkości, niesprawność oświetlenia zewnętrznego pojazdu. Policjanci ujawnili ponadto kierowców użytkujących pojazd niezgodnie z przeznaczaniem, i takich, którzy nieokazali właściwej licencji.
Ponadto zatrzymali 5 dowodów rejestracyjnych za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu, a 1 osoba odpowie za ingerencję w stan licznika kilometrów drogomierza, co stanowi przestępstwo z kodeksu karnego.
Z uwagi na pojawiające się na terenie naszego kraju zgłoszenia o charakterze kryminalnym, do których dochodzi w środkach transportu tzw „na aplikację” policjanci będą regularnie przeprowadzać kontrole kierowców, którzy świadczą tego typu przewóz osób.
Mundurowi zalecają stosowanie kilku zasad podczas podróży taksówkami „na aplikację”:
- jeśli to możliwe, podróżuj w grupie,
- sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
- bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
- udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
- dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
- jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.
Nie obwiniaj się za zaistniałą sytuację. Winny jest zawsze sprawca! Pamiętaj, w jednostce Policji możesz złościć każdy rodzaj przestępstw.
(KWP w Szczecinie)
- KSP: Kampania społeczna pt. „Świadomość” Komendy Stołecznej Policji
- KWP w Białymstoku: Kontrole taxi w Białymstoku - wspólna akcja Policji, ITD i Służby Celno-Skarbowej
- KWP w Rzeszowie: Policja kontrolowała przewozy osób "na aplikację" w Rzeszowie
- KWP w Katowicach: Zwalczanie przestępczości popełnianej przez kierowców świadczących usługi przewozu osób na aplikację
- KWP we Wrocławiu: Szeroko zakrojone policyjne działania w stolicy Dolnego Śląska - kontrole kierujących trudniących się przewozem osób na tzw. aplikację