Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potężny cios w międzynarodową przestępczość akcyzową - Konferencja prasowa w Czechach

Data publikacji 11.07.2023

Ścisła współpraca BiOSG, CBŚP, KAS i Prokuratury ze służbą słowacką (KUFS) i czeską (CS ČR), doprowadziła do rozbicia gangu akcyzowego, zatrzymania 37 podejrzanych, likwidacji 2 nielegalnych fabryk papierosów, krajalni tytoniu, linii technologicznej służącej do produkcji melasy tytoniowej oraz 2 magazynów papierosów. Tylko na terytorium Polski funkcjonariusze przejęli 70 ton tytoniu oraz blisko 13 mln papierosów. Łączna wartość zabezpieczonych towarów wyniosła około 35 mln zł, a uszczuplenia podatków wyniosły łącznie co najmniej 75 mln zł. Na terenie Czech odbyła się konferencja prasowa dot. rozbicia międzynarodowego gangu tytoniowego. Centralne Biuro Śledcze Policji reprezentował insp. Łukasz Fołta Naczelnik Zarządu w Katowicach CBŚP.

Nad sprawą rozbicia międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, nielegalną produkcją, magazynowaniem oraz dystrybucją tytoniu i papierosów pracowali funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (KAS), pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Z ich ustaleń wynika, że z Włoch i Grecji przemycano tytoń przez Polskę do Słowacji i Czech, gdzie w nielegalnych fabrykach produkowano papierosy, które następnie trafiały do Polski, gdzie były magazynowane i przygotowywane do przemytu do innych krajów europejskich.

Funkcjonariusze ustalili, że gang działał na terenie Polski, Czech i Słowacji, dlatego polskie służby nawiązały ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Generalnej Dyrekcji Ceł Republiki Czeskiej (CS ČR) i Biura Kryminalnej Administracji Finansowej Republiki Słowacji (KUFS).

Pierwsze uderzenie  w międzynarodowy gang akcyzowy nastąpiło w listopadzie 2022 roku, kiedy to mundurowi dotarli do prywatnej posesji w powiecie miechowskim (woj. małopolskie), gdzie zlikwidowali krajalnię i przejęli 12,7 ton tytoniu, zatrzymując jednocześnie 6 osób, z których 5 tymczasowo aresztowano.

Największy cios mundurowi zadali w maju 2023 roku, rozbijając gang w wyniku skoordynowanych działań przeprowadzonych na terytorium trzech państw. W Polsce w województwie śląskim, małopolskim oraz łódzkim mundurowi z CBŚP, SG i KAS zatrzymali 10 osób oraz zlikwidowali 2 magazyny, rozlewnię alkoholu i linię służącą do produkcji melasy tytoniowej. Mundurowi zabezpieczyli blisko 13 mln sztuk papierosów oraz 57 ton tytoniu. Ujawniono również duże ilości filtrów, bibuł oraz gotowe opakowania papierosów światowych marek. Funkcjonariusze przejmowali towar znajdujący się w halach magazynowych, naczepach samochodów ciężarowych, kontenerze oraz w busie.

Zatrzymanym po polskiej stronie przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły przestępstw karno-skarbowych. W polskim wątku sprawy łącznie występuje już 17 podejrzanym, z których 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

Niemal w tym samym czasie w Czechach mundurowi zatrzymali 13 osób, zlikwidowali fabrykę papierosów, przejmując ponad 8,6 mln sztuk papierosów i 22 tony tytoniu.

Działania podjęte na Słowacji doprowadziły do zatrzymania 7 osób, zlikwidowania 2 kompletnych linii produkcyjnych, zabezpieczenia ponad 7 mln sztuk papierosów oraz blisko tony tytoniu.

Podejrzanym na terenie Słowacji i Czech grozi odpowiedzialność karna i skarbowa zgodnie z miejscowym prawem.

Łącznie w ramach śledztwa w Polsce zatrzymano 17 osób, na terenie Słowacji 7 podejrzanych i w Czechach następne 13 osób – łącznie 37 podejrzanych.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Konferencja prasowa w Czechach

W dniu 11 lipca 2023 roku w Pradze na terenie Czech odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli służb i instytucji zaangażowanych w sprawę. Centralne Biuro Śledcze Policji reprezentował insp. Łukasz Fołta Naczelnik Zarządu w Katowicach CBŚP. W trakcie konferencji podkreślono znaczenie współpracy międzynarodowej pomiędzy służbami zaangażowanymi w sprawę. Dzięki wspólnym wysiłkom rozbito tą międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przetępczością tytoniową.

Warto zobaczyć komunikaty innych służb zaangażowanych w sprawę:


Materiał zdjęciowy i filmowy: BiOSG, CBŚP; zdjęcia z konferencji prasowej: CBŚP i Celní správa
Powrót na górę strony