Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostrołęccy policjanci zatrzymali kłusowników. Zabezpieczyli także broń oraz nielegalną amunicję

Data publikacji 18.10.2023

Działania mundurowych z ostrołęckiego Wydziału Kryminalnego w połączeniu ze współpracą ze świadkiem zdarzenia pozwoliły na zatrzymanie trzech osób podejrzanych o kłusownictwo. Mężczyźni zastrzelili będącą pod ochroną samicę łosia. Zostali zatrzymani, gdy chcieli zabrać tuszę złowionego zwierzęcia.

Kilka dni temu dyżurny ostrołęckiej komendy Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące podejrzenia kłusownictwa na terenie gm. Rzekuń. We wskazane przez zgłaszającego miejsce natychmiast pojechali policjanci z ostrołęckiego Wydziału Kryminalnego, gdzie zastali 3 mężczyzn (34-63 lata). Przy mężczyznach znaleziono tuszę samicy łosia, na którą obowiązuje zakaz polowania.

Na miejsce wezwano lekarza weterynarii, który zabezpieczył z tuszy zwierzęcia pocisk do dalszych badań porównawczych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie zwierzyny bezprawnie pozyskanej wartość skłusowanego zwierzęcia oszacowano na kwotę 14000 złotych. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie.

W trakcie dalszych czynności okazało się, że dwóch z nich jest myśliwymi. Jednak polowali oni nie w swoim obwodzie łowieckim. Ponadto nie posiadali indywidualnych zezwoleń na polowanie w tym terenie. W miejscu ich zamieszkania policjanci zabezpieczyli 5 jednostek broni myśliwskiej oraz dużą ilość amunicji. U jednego z mężczyzn znaleziono amunicję, na którą nie posiadał zezwolenia.

Dalsze czynności procesowe w tej sprawie przejęli funkcjonariusze z ostrołęckiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją. Zebrali oni materiał dowody, który pozwolił na przedstawienie mężczyznom zarzutów z Ustawy prawo łowieckie dotyczących polowania w okresie ochronnym bez uprawnień do polowania. Za powyższe grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo jeden z nich usłyszał zarzut dotyczący nielegalnego posiadania amunicji.

Jak pokazuje powyższe zdarzenie szybkie zgłoszenie, to szybka reakcja policjantów.

(KWP w Radomiu / kc) 

Powrót na górę strony