Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dyżurny Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP doprowadził do uratowania ludzkiego życia

Data publikacji 23.01.2024

22 stycznia 2024 roku około godziny 14.40 z dyżurnym BMWP KGP podkom. Damianem Lepalczykiem skontaktował się operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego z informacją, iż obywatel Niderlandów Jansen H., przebywający aktualnie w Niemczech znajduje się w sytuacji zagrożenia dla życia i potrzebuje pilnej pomocy medycznej.

Z informacji od operatora CPR wynikało, że żona obywatela Niderlandów skontaktowała się z polskim numerem alarmowym 112, aby zgłosić, że podczas rozmowy telefonicznej mąż nagle upadł na podłogę i zaczął krzyczeć z bólu, połączenie zostało przerwane i mąż nie odbierał już od niej telefonu.

Z uwagi na realne zagrożenie dla życia i zdrowia dyżurny BMWP KGP nawiązał kontakt telefoniczny ze zgłaszającą celem ustalenia miejsca przebywania obywatela Niderlandów w Niemczech. Po uzyskaniu tej informacji niezwłocznie skontaktował się z oficerem dyżurnym niemieckiego biura Interpolu, prosząc o natychmiastowe udzielenie pomocy starszemu mężczyźnie. 40 minut po zgłoszeniu niemieckie Biuro Interpolu powiadomiło dyżurnego BMWP KGP, iż funkcjonariusze straży pożarnej z miejscowości Goerlitz dostali się do mieszkania poszkodowanego mężczyzny udzielając mu niezbędnej pomocy medycznej. Mężczyzna został natychmiast przetransportowany do szpitala w Goerlitz.

Jest to kolejny szczęśliwy finał w sprawach, gdzie współpracują ze sobą organy podlegające MSWiA. Należy nadmienić, że z dniem 1 stycznia 2024 r. weszły w życie nowe szczegółowe procedury obsługi zgłoszeń alarmowych, w których to opisane są zasady współpracy operatorów CPR z dyżurnymi Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji.

BMWP KGP

  • na zdjęciu umundurowany policjant siedzi przy stanowisku dyżurnego BMWP
  • na zdjęciu umundurowany policjant siedzi przy stanowisku dyżurnego BMWP
  • na zdjęciu umundurowany policjant siedzi przy stanowisku dyżurnego BMWP
Powrót na górę strony