Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bełchatowscy policjanci uratowali kolejne życie

Data publikacji 29.02.2024

Dzięki profesjonalnemu działaniu dyżurnego policji z Bełchatowa uratowano mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. Aspirant sztabowy Jan Adamczyk prowadził kilkuminutową rozmowę z 43-latkiem, w trakcie której ustalił miejsce, w jakim on się znajdował. Policjant utrzymywał kontakt telefoniczny z mężczyzną aż do czasu, kiedy na miejsce dotarł patrol policji. Będący w kryzysie emocjonalnym mężczyzna trafił pod opiekę medyków. „Pomagamy i chronimy".

Każdego dnia policjanci pomagają innym, często ratując ludzkie życia. W codziennej służbie mundurowi, wypełniając swoje obowiązki dowodzą, jak ważne dla nich są słowa roty ślubowania, a także hasło przewodnie Polskiej Policji: „Pomagamy i chronimy”. Tak też było 27 lutego 2024 roku, kiedy o godzinie 12.55 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie odebrał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o mężczyźnie, który jest w kryzysie emocjonalnym. O całej sytuacji poinformowała znajoma mężczyzny dzwoniąc na numer alarmowy 112. W zgłoszeniu podane były dane osoby, numer telefonu kontaktowego oraz informacja, że mężczyzna znajduje się gdzieś w lesie. Powaga sytuacji wymagała natychmiastowego działania. Rozpoczęła się walka z czasem.

Dyżurny bełchatowskiej policji aspirant sztabowy Jan Adamczyk natychmiast zatelefonował pod podany w zgłoszeniu numer, aby nawiązać kontakt z potrzebującym pomocy i ustalić gdzie mężczyzna się znajduje. Szybko zorientował się, że jest on w kryzysie emocjonalnym. Dyżurny nie dopuszczając do przerwania połączenia kontynuował rozmowę uspakajając rozmówcę. W czasie prowadzonej rozmowy zdobył informacje, na podstawie których zlokalizował potencjalne miejsce jego pobytu. W miejsce to natychmiast wysłał patrol policji, a sam prowadził rozmowy z 43-letnim mieszkańcem powiatu bełchatowskiego, aż do momentu, kiedy odnalazł go patrol Policji. Mężczyzna finalnie został przekazany załodze ratownictwa medycznego i trafił do szpitala pod opiekę specjalistów. Dzięki profesjonalnemu działaniu dyżurnego w tej kryzysowej sytuacji zostało uratowane kolejne ludzkie życie.

Każdy sygnał o potrzebie pomocy osobie, która przechodzi trudną sytuację, co może powodować zagrożenie dla jej zdrowia i życia, jest przez policjantów traktowany priorytetowo. W takich sytuacjach bardzo ważna jest także pomoc i reakcja rodziny, sąsiadów, znajomych, którzy nie mogą lekceważyć sygnałów świadczących o tym, że ktoś z otoczenia znajduje się w kryzysie emocjonalnym, który w konsekwencji może powodować zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Szybkie powiadomienie służb daje szansę na skuteczną pomoc.

Przypominamy, że osoba w kryzysie emocjonalnym może szukać pomocy zupełnie anonimowo choćby poprzez kontakt telefoniczny ze specjalistami na różnych infoliniach np. w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem telefonu 800 70 22 22 lub w Kryzysowym telefonie zaufania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, pod numerem telefonu 116 123

Przypominamy też, że Polska Policja opracowała informator z numerami telefonów obsługiwanych przez instytucje i organizacje udzielające wsparcia i pomocy młodym osobom Potrzebujesz wsparcia zadzwoń.

(KWP w Łodzi / kp)

Powrót na górę strony