Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wyłudzająca pieniądze metodą "na policjanta"
Kaliscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się wyłudzaniem pieniędzy. Efektem ich pracy było zatrzymanie i przedstawienie zarzutów dwunastu osobom podejrzanym o oszustwa metodą „na policjanta”. Podczas trwającego półtora roku śledztwa policjantom udało się odzyskać ponad milion złotych. Obecnie Prokurator Okręgowy w Ostrowie Wielkopolskim skierował akt oskarżenia do Sądu.
Sprawa miała swój początek w styczniu 2023 roku. To wtedy policjanci wpadli na trop grupy, która mogła mieć związek z oszustwami metodą „na policjanta”.
Z informacji zebranych przez funkcjonariuszy wynikało, że osoby te działały na terenie całego kraju. Jak ustalili policjanci, każdy z członków grupy miał swoje zadania i pełnił określoną rolę. Sposób ich działania był zawsze podobny. Najpierw była typowana ofiara, następnie dzwonił do niej mężczyzna przedstawiający się za policjanta z informacją o grożącym jej niebezpieczeństwie ze strony oszustów. Podczas dalszej rozmowy pokrzywdzony dowiadywał się, że oszczędności, które ma zdeponowane na koncie bankowym są zagrożone i mogą zostać wypłacone przez oszustów. Osoby starsze przekonane o tym, że ich oszczędności, mogą faktycznie wpaść w ręce przestępców, wykonywały wszystkie polecenia zgodnie z telefonicznym instruktażem oszustów. Przestępcy tak umiejętnie prowadzili rozmowę, że pokrzywdzeni byli przekonani, że pieniądze, które przekazali trafią do policyjnego depozytu, a po zakończonej „akcji policyjnej” zostaną im zwrócone. Oczywiście nigdy tak się nie stało.
Współpraca kaliskich policjantów oraz Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim przyniosła wymierne efekty. W związku z trwającym ponad półtora roku śledztwem udało się zatrzymać 12 osób w wieku od 32 do 67 lat. Namierzenie i zatrzymanie podejrzanych nie było łatwe. Dwoje z nich było poszukiwanych listem gończym. Jeden z nich ukrywał się przed organami ścigania przez kilka lat m.in. w luksusowych hotelach na terenie województwa pomorskiego, ostatecznie policjanci Wydziału Kryminalnego przy wsparciu funkcjonariuszy z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej zatrzymali go na terenie Sopotu. Drugi został zatrzymany w okolicach Gdańska.
Wszystkim zatrzymanym w tej sprawie prokurator postawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonywania oszustw metodą „na policjanta” oraz tzw. prania brudnych pieniędzy. Na podstawie zebranego materiału dowodowego wobec czterech mężczyzn na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, następnie poręczenia majątkowego na nieruchomościach. Wobec pozostałych prokurator zastosował dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju,
Przypominamy!
Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić dane „policjanta” pod numerem 997 lub 112 - zanim zadzwonisz pod ten numer sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
Zawsze możesz osobiście dotrzeć na komendę, aby potwierdzić czy faktycznie Policja prowadzi działania opisywane przez dzwoniącego.
Policja nigdy, w przypadku prowadzonych czynności operacyjnych nie prosi obywateli o pomoc, czy przekazanie jakichkolwiek pieniędzy!
Najczęstszym elementem działania przestępców metodą "na policjanta" jest presja czasu oraz chęć wywołania silnych emocji. Dlatego zawsze staraj się opanować nerwy i nie działaj pochopnie.
Jeśli przypuszczasz, że mogłeś paść ofiarą oszustów natychmiast powiadom o tym fakcie Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.
(KWP w Poznaniu / kc)