Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczenia przed zimowymi mistrzostwami olimpijskimi

Data publikacji 05.11.2009

31 października 2009r., w godzinach przedpołudniowych w nadmorskim rosyjskim kurorcie Soczi, grupa terrorystów porwała kilku mężczyzn, z którymi zabarykadowała się w jednym z luksusowych hoteli. Natychmiast uruchomiono procedury zarządzania kryzysowego, do działań włączono rosyjskie jednostki kontr-terrorystyczne. W wyniku szturmu zespołów taktycznych, w trakcie którego do desantu funkcjonariuszy użyto śmigłowców, uwolniono zakładników a terrorystów zatrzymano.

Przeprowadzone ćwiczenia były jednym z elementów przygotowań rosyjskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do zbliżających się w 2014 roku, w Soczi, zimowych mistrzostw olimpijskich.

Ćwiczenia objęte zostały patronatem rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Swoją obecnością przedsięwzięcie zaszczycił Minister Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej. Brali w nich udział również obserwatorów z wielu krajów. Stronę polską reprezentowali Z-ca Dyrektora BOA, Naczelnik Wydziału Koordynacji i Szkolenia BOA KGP i Kierownik Sekcji Szkolno-Bojowej BOA KGP, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP do realizacji działań bojowych, oraz oficer łącznikowy polskiej Policji w Moskwie mł.insp.Dariusz Drzał.

Ćwiczenia zostały przygotowane i zrealizowane bardzo sprawnie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że do olimpiady pozostało jeszcze ponad pięć lat a gospodarze już teraz wdrażają program systemowego zabezpieczenia antyterrorystycznego imprezy.

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.14 MB)

Powrót na górę strony