Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł haker komputerowy

Data publikacji 21.12.2009

Gdańscy policjanci zatrzymali 18-letniego mieszkańca Gdańska podejrzewanego o działalność hakerską. Młody mężczyzna pozyskiwał dane dostępowe do kont bankowych, a następnie dokonywał z tych kont operacji finansowych w sklepach internetowych. Pieniądze wydawał m.in. na sprzęt AGD i elektroniczny. W tej sprawie funkcjonariusze współpracowali z FBI. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 18-latka.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej komendy wojewódzkiej w Gdańsku i gdańskiej komendy miejskiej zatrzymali 18-letniego mieszkańca Gdańska. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku podczas odbioru od kuriera zamówienia w postaci sprzętu komputerowego o wartości około 8 tys. zł. Sprzęt został zamówiony w jednym ze sklepów internetowych na terenie Polski, za który młody mężczyzna bezprawnie zapłacił środkami finansowymi należącymi do obywatela USA. 18-letni haker uzyskał dane dostępowe do konta bankowego, a następnie przeprowadził z tego konta operację finansową w sklepie internetowym.

W tej sprawie policjanci współpracowali z FBI. Funkcjonariusze ustalili kilka innych osób pokrzywdzonych w ten sposób, zamieszkałych w USA i Wielkiej Brytanii.

Podczas przeszukania mieszkania 18-latka policjanci zabezpieczyli komputery i dokumenty potwierdzające jego działalność przestępczą. Sprawa ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają dalszych zatrzymań. Straty spowodowane przez zatrzymanego szacuje się na kwotę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz.

Za nielegalne uzyskanie informacji, kradzież i oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KWP w Gdańsku)
 

Powrót na górę strony