Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lubelska policjantka rozpoznała w Anglii groźnego przestępcę

Data publikacji 26.01.2010

Budowanie międzynarodowych kontaktów z policjantami innych krajów doprowadziło do zatrzymania groźnego przestępcy. Podczas pieszego patrolu na ulicach Bristolu, na terenie działania komendy Staple Hill BCU, polska policjantka rozpoznała na ulicy poszukiwanego listami gończymi mężczyznę, którego zdjęcia widziała wcześniej w kraju. Specjalna jednostka policyjna, przeszkolona do zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych osób, zatrzymała Krzysztofa R. Mężczyzna czeka w areszcie na wydanie decyzji o deportacji do Polski.

W ubiegłym roku Avon and Somerset Police gościło policjantów z Polski. Wśród nich byli też funkcjonariusze lubelskiej Policji. Podczas jednego z patroli po cywilnemu, jedna z policjantek rozpoznała mężczyznę poszukiwanego w Polsce. Jak się okazało funkcjonariuszka, pracująca na co dzień w służbach kryminalnych, zapamiętała rysopis poszukiwanego ze zdjęć, które przeglądała w Polsce podczas czynności związanych z poszukiwaniami osób podejrzanych o popełnienie najbardziej groźnych przestępstw na terenie Polski. Pomimo, że Krzysztof R. był poszukiwany listami gończymi przez KPP w Świętochłowicach, policjantka zapamiętała jego wygląd na tyle, że bez trudu go rozpoznała.

Mężczyzna podejrzewany jest o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia, kilka wymuszeń rozbójniczych oraz uchylanie się od powrotu do zakładu karnego. Z uwagi na to, że za poszukiwanym w tym czasie nie było jeszcze wydanego Europejskiego Nakazu Aresztowania, funkcjonariusze, którzy namierzyli miejsca pracy i pobytu mężczyzny, czekali. Po wpłynięciu odpowiednich dokumentów, angielscy policjanci ze specjalnej jednostki zatrzymali kompletnie zaskoczonego Krzysztofa R. w jego mieszkaniu w Bristolu. Mężczyzna przebywał tam wraz z rodziną, która specjalnie przyjechała do niego z Polski na święta Bożego Narodzenia.

Chief Superindendent Tony Olivier, który kierował komendą Staple Hill BCU (Basic Command Unit) w czasie kiedy polscy policjanci byli tam delegowani powiedział: „Pokazuje to jak mały jest świat i że budując wzajemną współpracę z policjantami innych krajów oraz pracując razem, możemy doprowadzić przestępców przed oblicze sprawiedliwości, gdziekolwiek by oni się znajdowali.”

Osadzony w areszcie Krzysztof R. czeka na wydanie decyzji o deportacji do Polski.

(źródło: KWP w Lublinie)
 

Powrót na górę strony