Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa grupa fałszerzy euro w rękach Policji

Data publikacji 07.04.2010

Dziesięć osób, zajmujących się wprowadzaniem do obiegu podrobionych banknotów euro o nominałach 50 i 100, zatrzymali policjanci z CBŚ. Falsyfikaty, które rozprowadzali podejrzani, do złudzenia przypominały oryginalne banknoty. Przestępcy działali na terenie Polski oraz we Włoszech. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego od kilku miesięcy zajmowali się rozpracowaniem zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się fałszowaniem oraz puszczaniem w obieg, na terenie Polski oraz Republiki Włoskiej, banknotów euro.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy przestępczej mogli zajmować się nielegalnym procederem od 2005 roku. W toku postępowania przygotowawczego prowadzonego pod nadzorem Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie ustalono, że podrobione banknoty euro, które wyprodukowane zostały najprawdopodobniej na terenie Włoch, do złudzenia przypominały oryginalne. W związku z tym policjanci CBŚ nawiązali współpracę z Europolem oraz policją włoską.

Zatrzymano dziesięć osób, tym samym udaremniając puszczenie w obieg na terenie Polski 1257 sztuk podrobionych banknotów euro o nominałach 50 i 100. Jak ustalono, na czele rozbitej grupy stał 37-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, uprzednio kilkakrotnie karany. W skład grupy przestępczej ponadto wchodzili głównie mieszkańcy województwa dolnośląskiego w wieku 23-60 lat.

Na poczet grożących podejrzanym kar grzywny zabezpieczono 95 tys. zł, samochód a także nieruchomość.

Do chwili obecnej, w tej sprawie, dziesięciu osobom przedstawiono przede wszystkim zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się podrabianiem banknotów euro o nominałach 100 i 50 oraz wprowadzaniem ich do obiegu.

Za fałszerstwo pieniędzy zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności. Za puszczanie w obieg fałszywych pieniędzy kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(źródło: KWP w Rzeszowie)

 

Powrót na górę strony