Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeden z najgroźniejszych przestępców już w kraju

Data publikacji 29.04.2010

Do Polski przetransportowano Mariusza W., który ponad dwa tygodnie temu wpadł w Barcelonie. Mężczyzna był poszukiwany od 14 lat i znajdował się na liście najgroźniejszych przestępców. Wydano za nim 4 listy gończe, 3 Europejskie Nakazy Aresztowania i kilka nakazów doprowadzenia. Posługiwał się 40 fałszywymi dokumentami tożsamości, przebierał się również za kobietę. Jest podejrzewany o zabójstwa, rozboje, uszkodzenia ciała i kradzieże, również na terenie Niemiec.

Hiszpańscy policjanci zatrzymali w Barcelonie Mariusza W. ps. Bronek. Wcześniej współpracujący ze sobą polscy policjanci z CBŚ, KWP w Gdańsku i funkcjonariusze zajmujący się poszukiwaniami międzynarodowymi ustalili, gdzie poszukiwany mężczyzna może przebywać. Ustalenie miejsca pobytu i zatrzymanie przestępcy było bardzo trudne. „Bronek”, ukrywając się przed wymiarem sprawiedliwości, wykorzystywał tożsamość 40 osób. Kryminalni z Gdańska ustalili, że najprawdopodobniej w latach 2001/2002 poruszał się po Europie w przebraniu kobiety.

Mariusz W. poszukiwany był m.in. przez prokuratury w Malborku, Ostródzie, Szczecinie i sąd w Elblągu. Wydano za nim 2 Europejskie Nakazy Aresztowania. „Bronek” poszukiwany był za zabójstwo. Podejrzewa się go o to, że w 1996 roku w Malborku, wracając wraz ze znajomymi z dyskoteki, zabił jednego z kompanów zabawy, strzelając mu w głowę. Podejrzewa się go również o rozbój, ciężkie uszkodzenie ciała, włamanie i kradzież. Od tego czasu ukrywał się przed organami ścigania. Policjanci poszukiwali go intensywnie, zbierali każdą istotną informację na jego temat.

Polscy policjanci otrzymali odciski linii papilarnych i kod DNA Mariusza W. od policjantów austriackich, którzy pobrali je od poszukiwanego w 1995 roku podczas nielegalnego przekraczania granicy. Następnie wprowadzono je do bazy danych SIS i sporządzono portret z progresją wiekową, by odtworzyć możliwy aktualny wygląd poszukiwanego. Informacje napływające do Policji potwierdzały, że jest to niebezpieczny przestępca.

Mariusz W. poszukiwany był także przez niemiecki wymiar sprawiedliwości, który wydał za nim ENA. Prawdopodobnie to „Bronek” i trzej inni podejrzani napadli na nocnego portiera pensjonatu w Monachium w 1995 roku. Zrabowali wtedy 5 tys. ówczesnych marek niemieckich.

„Bronek” poszukiwany był również na całym świecie na podstawie czerwonej noty Interpolu, którą wydaje się wobec najgroźniejszych przestępców, a która m.in. ułatwia wszelkie procedury związane z poszukiwaniami, np. z publikacją wizerunku.

Zatrzymanego przed ponad dwoma tygodniami groźnego przestępcę przetransportowano do kraju Casą i przewieziono do aresztu śledczego.

(źródło: KWP w Gdańsku)
 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony