Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Delegacja ze Stanów Zjednoczonych z wizytą w Kielcach i Sandomierzu

Data publikacji 14.09.2010

Przez ostatnie kilka dni Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Mirosław Schossler gościł na terenie naszego województwa delegację amerykańskich policjantów ze Stanu Teksas.

Współpraca szkoleniowa między polską policją, a uczelnią Sam Houston State University in Huntsuille, Teksas USA trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat. W ramach tej współpracy polscy policjanci co roku składają wizyty studyjne w wybranych jednostkach policji na terenie stanu Teksas, a ich amerykańscy „koledzy” odwiedzają jednostki polskiej policji, sądy, więzienia i areszty w Polsce. Jednym z głównych celów tej współpracy jest wymiana doświadczeń policyjnych i transfer najskuteczniejszych sposobów zwalczania przestępczości.

W sobotę delegacja gościła w Kielcach, gdzie pod pomnikiem Homo Homini odbyły się uroczystości związane z dziewiątą rocznicą zamachów terrorystycznych na Word Trade Center. Podczas uroczystości pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Natomiast popołudniu odbyło się spotkanie z Prezydentem Miasta Kielce Wojciechem Lubawskim, podczas którego poruszono kwestię bezpieczeństwa w mieście.

Z kolei w niedzielę amerykanie odwiedzili stadion piłkarski w Kielcach. Tam mieli okazję zapoznać się z systemem zabezpieczenia i monitoringu obiektu. Po popołudniu odwiedzili dotknięty tegoroczną powodzią Sandomierz. Podczas wizyty w tym mieście amerykanie mieli okazję nie tylko zwiedzić lokalne zabytki, ale również spotkać się z przedstawicielami władz samorządowych oraz służb mundurowych. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu przybliżyli swoim zagranicznym „kolegom” specyfikę pełnienia służby na terenie powiatu sandomierskiego. Ponadto przedstawiciele władz samorządowych i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach omówili program „Bezpieczne świętokrzyskie” oraz ideę nagrody Koziołek, której celem jest wspieranie aktywności i publiczna promocja powiatów, które przyczyniają się do znaczącej poprawy stanu bezpieczeństwa.

(KWP w Kielcach / as)
 

Powrót na górę strony