Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Liczyli na dobrą zabawę, a skończyli w szpitalu

Data publikacji 29.09.2010

Mało kto zdaje sobie sprawę, że środki zwane dopalaczami mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Świadczą o tym przypadki zatruć uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych z ostatnich kilku dni. Osoby zażywające dopalacze liczą na radość, luz i euforię, a w efekcie często kończy się to kilkudniowym pobytem w szpitalu.

W ciągu ostatnich dni w kilku miastach w kraju doszło do zatruć dopalaczami. We wszystkich przypadkach do szpitala trafiły młode osoby, uczniowie gimnazjów i liceów. Dwa dni temu dwóch nastolatków z Bydgoszczy zostało hospitalizowanych po spożyciu tych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Kolejnych pięcioro uczniów liceum, cztery dziewczyny i chłopak, trafiło do szpitala w Białymstoku. Także młodzi ludzie z Katowic potrzebowali pomocy lekarskiej po tym, jak na wagarach zażyli dopalaczy.

Rodzi się zatem pytanie, czy handel tymi środkami powinien być dozwolony? Czy dopalacze nie wyrządzają szkód takich samych jak narkotyki?

Część substancji, z których wytwarza się dopalacze, zostało już wpisanych na listę środków zakazanych. Jak twierdzą specjaliści, niektóre z nich mogą być silnie uzależniające – na przykład mefedron, który od sierpnia został zakwalifikowany jako nielegalna substancja psychotropowa.

Jednak na rynku są jeszcze takie substancje, które nie zostały wpisane w nową ustawę. W wielu przypadkach sugeruje się, że środki te powodują euforię i radość. To nie prawda. Zamiast zadowolenia i luzu pojawia się senność, ból głowy, wymioty, nadpobudliwość, co często wymaga pomocy lekarskiej czy nawet kilkudniowego pobytu w szpitalu.

Aby prowadzić skuteczną walkę z dopalaczami, potrzebne jest skuteczne prawo - chociażby takie jak w krajach Europy Zachodniej, które wprowadzałoby domniemanie szkodliwości tego typu substancji. Z kolei przed wprowadzeniem ich na rynek, musiałby one przejść laboratoryjne badania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym są, jaki skład chemiczny zawierają i jaką reakcję organizmu mogą powodować.

W Polsce działa kilkadziesiąt sklepów z dopalaczami - substancjami, które mogą być niebezpieczne dla życia lub zdrowia. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku pierwszy taki sklep otwarto w Łodzi, wcześniej te same substancje od dwóch lat były oferowane w Internecie.

Niebezpieczne dopalacze »

Powrót na górę strony