Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta delegacji polskiej Policji w w Sekretariacie Generalnym Interpolu

Data publikacji 08.03.2011

7 marca 2011 r. delegacja polskiej Policji, w skład której weszli Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk – przewodniczący delegacji, insp. Piotr Michna, Oficer Łącznikowy Policji i radca w Ambasadzie RP w Paryżu oraz kom. Piotr Kunat, Kierownik Sekcji ds. Interpolu w BMWP, złożyła oficjalną wizytę w Sekretariacie Generalnym Interpolu w Lyonie.

Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk, spotkał się z Sekretarzem Generalnym Interpolu Ronaldem K. Noblem w celu przedyskutowania obszarów wymagających usprawnionej współpracy w zakresie bezpieczeństwa krajowego, regionalnego i międzynarodowego. Jest to konieczne zwłaszcza w świetle zbliżającej się Prezydencji RP w UE oraz faktu, iż Polska jest współgospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2012.

W ramach współpracy Polski i Interpolu do zabezpieczenia tego ostatniego wydarzenia zostanie wysłany również interpolowski Zespół Wsparcia przy Wydarzeniach Dużej Wagi – IMEST. Będzie on wspierał polską Policję w zakresie przygotowań oraz koordynacji działań zabezpieczających. Podczas EURO 2012 IMEST będzie w stałym kontakcie ze 188 państwami członkowskimi Interpolu, co usprawni natychmiastową wymianę informacji oraz danych wywiadowczych, np. odbitek linii papilarnych, not za poszukiwanymi osobami, informacji odnośnie skradzionych i zaginionych dokumentów podróży i skradzionych pojazdów.

Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk, podczas wizyty w Sekretariacie Generalnym Interpolu powiedział, iż polska prośba skierowana do Interpolu o wsparcie podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 jest przykładem zaangażowania Polski w zapewnienie bezpieczeństwa licznym kibicom, którzy przyjadą do Polski oglądać mecze. Jest to jeden z obszarów, w którym Polska współpracuje blisko z Interpolem i wszystkimi państwami członkowskimi. Komendant Główny Policji wyraził nadzieję na wzmocnienie i tak już silnej polskiej współpracy z Interpolem

Polska jest kluczowym uczestnikiem interpolowskiego projektu INVEX, który ma na celu usprawnienie wymiany informacji dotyczących skradzionych pojazdów przy współpracy z producentami pojazdów.  Nasz kraj brał także udział w operacji Infra-Red zmierzającej do ujęcia zbiegłych przestępców ukrywających się poza granicami swojego kraju oraz operacji Pangea III ukierunkowanej na zwalczanie sprzedaży internetowej produktów medycznych. Sekretarz Generalny stwierdził, że Polska odgrywa ważną rolę w praktycznej realizacji współpracy z Interpolem. Jej zaangażowanie w zwalczanie przestępczości przy pomocy narzędzi Interpolu pokazuje, że obecnie żaden kraj nie jest w stanie efektywnie walczyć z przestępczością w pojedynkę.

Ronald K. Noble powiedział również, że Polska jest świadoma, iż przez bliską współpracę z Interpolem poprawia bezpieczeństwo swoich obywateli oraz mieszkańców innych krajów. Jej aktywne zaangażowanie w działania Organizacji wzmocnione jeszcze jej strategicznym położeniem geograficznym sprawia, że jest jednym z kluczowych partnerów Interpolu.

Polska delegacja została zapoznana z pełnym spektrum narzędzi i usług Interpolu oferowanych krajom członkowskim Organizacji. Rozmowy dotyczyły także Dokumentu Podróży Interpolu, który ma usprawnić podróże służbowe przedstawicieli Krajowych Biur Interpolu po całym świecie, którzy często uczestniczą w spotkaniach i śledztwach międzynarodowych. Ponadto dyskutowano o utworzeniu Globalnego Kompleksu Interpolu w Singapurze. Planuje się, że Kompleks zostanie otwarty w 2014 roku i będzie miejscem w którym Interpol skupi się na reagowaniu na zagrożenia XXI wieku, takie jak cyberprzestępczość.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony
Polska Policja