Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kurs Główny MEPA

Data publikacji 28.03.2011

28 marca 2011 r. Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji wraz z Komendantem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie dokonali uroczystego otwarcia polskiej edycji 19. Kursu Głównego Środkowoeuropejskiej Akademii Policyjnej MEPA 2011, w której uczestniczy 26 policjantów kryminalnych z 8 państw członkowskich MEPA: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier, Niemiec i Szwajcarii.

Środkowoeuropejska Akademia Policyjna (MEPA) stanowi ważny element europejskiego procesu integracji służb policyjnych oraz skutecznych rozwiązań w zwalczaniu transgranicznej przestępczości zorganizowanej. System szkolenia w ramach Akademii ma na celu przede wszystkim pogłębienie wiedzy słuchaczy na temat współpracy międzynarodowej w dziedzinie zwalczania przestępczości zorganizowanej, zapoznania słuchaczy z systemami ścigania karnego, zadaniami i metodami pracy policji współpracujących ze sobą państw.

Kurs Główny jest najważniejszym przedsięwzięciem dydaktycznego Akademii, trwa 11 tygodni i jest realizowany w systemie bloków tematycznych (teoretyczno-praktycznych) w ośrodkach szkoleniowych państw członkowskich MEPA i w siedzibie Federalnego Urzędu Kryminalnego w Berlinie. Polska edycja będzie trwała tydzień (do 1 kwietnia).

W ramach powyższego przedsięwzięcia będą realizowane zajęcia obejmujące między innymi tematykę: nielegalnej produkcji i przemytu papierosów, fałszerstw pieniędzy, przestępczości narkotykowej – narkotyki syntetyczne, banków danych i ich wykorzystania w poszukiwaniu osób i rzeczy kanałem SIRENE, przestępczości samochodowej w zawiązku z oszustwami ubezpieczeniowymi, współpracy instancji kontrolnych w Polsce: Służba Celna – Policja – Straż Graniczna, kradzieży ciężarówek i ładunków z ciężarówek, a także ogólny wykład o Polsce i strukturze polskiej Policji.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony