Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podpisanie protokołu w sprawie polsko-chorwackich patroli nad Adriatykiem

Data publikacji 16.05.2011

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Waldemar Jarczewski oraz Dyrektor Generalny Policji Republiki Chorwacji Oliver Grbić podpisali protokół w sprawie wspólnych polsko-chorwackich patroli policyjnych nad Adriatykiem w czasie sezonu turystycznego w 2011 roku.

Dokument, podpisany podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się w dniach 11.05.2011 – 13.05.2011 r. w miejscowości Opatija w Chorwacji, określa zasady i warunki oddelegowania dwóch polskich funkcjonariuszy policji do służby na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego w lipcu i sierpniu tego roku, podczas największego napływu turystów z Polski do Chorwacji. Należy podkreślić, że w ubiegłym roku Chorwację odwiedziło blisko pół miliona gości z Polski. Liczba naszych rodaków, którzy każdego lata wypoczywają w tym kraju, rośnie w tempie 8 proc. rocznie - w tym roku władze chorwackie spodziewają się, że liczba polskich turystów będzie znów rekordowo wysoka.

Głównym zadaniem polskich policjantów, oddelegowanych do Policji Regionu Zadar w środkowej Chorwacji będzie pomoc, asysta i udział w czynnościach służbowych, podejmowanych przez chorwackich funkcjonariuszy w stosunku do polskich turystów, tak aby zapewnić im jak najbezpieczniejszy, komfortowy pobyt nad Morzem Adriatyckim. W szczególności chodzi o kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polskim placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej Policji w Chorwacji oraz pomocy, jakiej mogą udzielić naszym rodakom itp.

Podczas konferencji podobne porozumienia podpisali również szefowie policji z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Francji, Węgier oraz - po raz pierwszy – Serbii. Przedstawiciele kierownictwa policji Ukrainy oraz Bośni i Hercegowiny uczestniczyli w spotkaniu w charakterze obserwatorów.

Polskie służby dyplomatyczne na ww. spotkaniu reprezentował Ambasador RP w Chorwacji, pan Wiesław Tarka.

(źródło: BMWP KGP)

Powrót na górę strony
Polska Policja