Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odbijali zakładników – polsko-niemieckie ćwiczenia

Data publikacji 18.05.2011

Polscy i niemieccy policjanci przeprowadzili ćwiczenia, których celem były działania związane z uprowadzeniem autobusu, a także pościg transgraniczny w sytuacji zagrożenia użyciem broni. Podczas ćwiczeń policjanci odbijali z rąk terrorystów zakładników uwięzionych w autokarze.

Działania odbywały się zarówno po stronie niemieckiej, jak i na terenie Polski. Uczestniczyli w nich między innymi Wojewoda Zachodniopomorski Marcin Zydorowicz, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Wojciech Olbryś, a także funkcjonariusze oraz pracownicy garnizonu zachodniopomorskiego, Sztabu Kryzysowego, Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Ratownicy Medyczni.

Zgodnie ze scenariuszem autokar przewożący piłkarzy, którzy jechali do Szczecina, podczas postoju w niemieckiej miejscowości Loecknitz został uprowadzony przez uzbrojonych i zamaskowanych porywaczy. Fakt ten zauważył jeden z pasażerów, który nie zdążył powrócić do autobusu przed odjazdem. To on powiadomił o tym policję niemiecką, która monitorowała rozwój sytuacji i o zdarzeniu powiadomiła stronę polską.

Film Odbijali zakładników – polsko-niemieckie ćwiczenia

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odbijali zakładników – polsko-niemieckie ćwiczenia (format flv - rozmiar 12.04 MB)

Żądania porywaczy były jasne - chcieli dostać się na lotnisko w Goleniowie, gdzie miał czekać na nich samolot. Jednak po przekroczeniu granicy w Lubieszynie autokar, którym się poruszali, popsuł się. Z tego powodu podstawiono drugi pojazd. Cały czas prowadzone przez policjantów negocjacje doprowadziły do uwolnienia dwóch zakładników. Jednak narastająca agresja napastników, którzy grozili śmiercią uprowadzonych, oddając przy tym strzały z długiej broni, doprowadziła do podjęcia decyzji o siłowym odbiciu zakładników. Antyterroryści, którzy wkroczyli do akcji, zatrzymali sprawców i uwolnili porwanych.

Celem ćwiczeń, które odbywały się w rejonie przejścia granicznego w Lubiszynie, było doskonalenie umiejętności policjantów i współdziałania różnych służb oraz przepływu informacji pomiędzy policjami z Niemiec i z Polski.

(KWP w Szczecinie/js)

Powrót na górę strony