Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany w całej Europie zatrzymany w Przemyślu

Data publikacji 04.07.2011

W ręce funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji i Przemyśla wpadł 33-latek podejrzany o zabójstwo w Niemczech. Mężczyzna poszukiwany był Europejskim Nakazem Aresztowania na terenie całej Europy. Teraz oczekuje na decyzję w sprawie przekazania go niemieckim organom ścigania. 33-letni obywatel Kazachstanu odpowie także za kilka przestępstw, których dopuścił się na terenie Polski.

Policjanci Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji koordynowali sprawę poszukiwań podejrzanego o zabójstwo w czerwcu br. właściciela restauracji na terenie Niemiec. Mężczyznę posiadającego obywatelstwo dwóch krajów - Niemiec i Kazachstanu, objęto Europejskim Nakazem Aresztowania, był więc poszukiwany na terenie całej Europy. W ramach policyjnej międzynarodowej współpracy z policjantami z Czech i Słowacji ustalono, że przestępca będzie próbował przedostać się na terytorium Ukrainy. To prawdopodobnie z tego powodu na trasie jego ucieczki znalazł się Przemyśl.

Policjanci z Komendy Głównej Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Przemyśla rozpoczęli działania - sprawdzano miejsca w Przemyślu i okolicach, w których mógł ukryć się przestępca, gdzie mógł zaopatrywać się w żywność, czy też próbować zmienić środek transportu.

W godzinach wieczornych dyżurny komendy odebrał informację o tym, że na ulicy Grunwaldzkiej nieznany mężczyzna próbował wtargnąć do jednego z mieszkań. Podając się za oficera KGB, żądał wydania kosztowności. Gdy mu się to nie udało, wyłamał drzwi i wszedł do innego lokalu mieszkalnego. Po przeszukaniu pomieszczeń skierował się do kolejnego mieszkania - wszedł do środka nie napotykając na opór zaskoczonych domowników. Zabrał portfel z drobną sumą pieniędzy i kartą bankomatową. Po tym incydencie napastnik oddalił się w nieznanym kierunku.

Skierowani na miejsce policjanci podejrzewali, że za tymi zdarzeniami może stać poszukiwany przez nich mężczyzna. Wkrótce okazało się, że podobne zdarzenie miało miejsce również w innej części miasta, gdzie sprawca obezwładnił mężczyznę, który próbował mu przeszkodzić w przeszukaniu kolejnego mieszkania. Mężczyzna nie znalazł tam jednak przedmiotów, które były w kręgu jego zainteresowań.

Po północy policjanci otoczyli jedną z ogrodzonych posesji w mieście, na terenie której miał znajdować się poszukiwany 33-latek. Akcja wiązała się jednak z dużym ryzykiem, gdyż w budynku byli także domownicy. Kiedy chwilę później, przy stojącym na podjeździe samochodzie pojawił się mężczyzna, funkcjonariusze wkroczyli do akcji. Poszukiwany został obezwładniony i zatrzymany.

Jak się okazało, mężczyzna dostał się do pomieszczeń parteru gdzie niezauważony znalazł klucze od pojazdu, wyszedł przez garaż i prawdopodobnie chciał uruchomić znajdujący się przed domem samochód. Wtedy właśnie wpadł w ręce policjantów.

Poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania 33-letni mężczyzna, w areszcie będzie oczekiwał na decyzję co do jego przekazania niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości. Usłyszy też zarzuty popełnienia kilku przestępstw na terenie Przemyśla. Policjanci ustalają czy na trasie swojej ucieczki nie dopuścił się innych czynów.

(KWP w Rzeszowie / mw)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 814.86 KB)

Powrót na górę strony