Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci w Chorwacji

Data publikacji 22.07.2011

Dwoje polskich policjantów od kilku dni pełni służbę w Chorwacji, dbając o bezpieczeństwo naszych turystów odpoczywających w rejonie Zadaru. To efekt porozumienia, jakie na początku maja podpisali Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Waldemar Jarczewski oraz Dyrektor Generalny Policji Republiki Chorwacji Oliver Grbić.

Wczoraj odbyło się oficjalne powitanie policjantów, którzy w okresie od 17 lipca do 15 sierpnia zostali oddelegowani do Policji Regionu Zadar w środkowej Chorwacji. W siedzibie zarządu policji województwa zadarskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów, prowadzona przez Komendanta Wojewódzkiego Policji Darko Cara.

Głównym zadaniem naszych policjantów będzie wspomaganie działań i udział w czynnościach służbowych, podejmowanych przez chorwackich funkcjonariuszy w stosunku do polskich turystów, tak aby zapewnić im jak najbezpieczniejszy, komfortowy pobyt nad Morzem Adriatyckim. W szczególności chodzi o kontrole drogowe, kontrole dokumentów tożsamości, tłumaczenia, pomoc w szybkim kontakcie z polskim placówkami dyplomatycznymi w Chorwacji, udział w przesłuchaniach świadków, osób pokrzywdzonych i zatrzymanych, informowanie turystów o obecności funkcjonariuszy polskiej Policji w Chorwacji.

Nadkomisarz Andrzej Głódź z KWP w Białymstoku i starszy sierżant Jolanta Wilk z KWP w Katowicach to policjanci, którzy posiadają pożądane kwalifikacje m.in. doświadczenie w służbie patrolowej, dobrą znajomość języka angielskiego oraz szeroką wiedzę z zakresu współpracy międzynarodowej. Oboje przeszli wcześniej szkolenie w Biurze Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, gdzie zapoznali się m.in. procedurami korzystania z baz danych Interpolu, Europolu i SIRENE. Po przyjeździe do Chorwacji pracownicy polskiej Ambasady w Zagrzebiu zaznajomili naszych funkcjonariuszy z panującymi w tym państwie zwyczajami i historią. Natomiast policjanci z Zagrzebia przekazali im wiedzę na temat chorwackiego prawodawstwa.

W województwie zadarskim wypoczywało w ubiegłym roku 57 tys. polskich turystów. W bieżącym roku do zagranicznych funkcjonariuszy, pełniących służbę w Chorwacji w ramach projektu „Bezpieczny sezon turystyczny”, dołączyli również policjanci ze Słowenii, Ukrainy oraz Serbii (w tym ostatnim przypadku funkcjonariusz nie będzie pojawiał się publicznie w mundurze narodowym). Razem reprezentowane są policje 10 krajów i osobno przedstawiciele Interpolu.
 

(pb / FOTO: PU Zadarska)

Powrót na górę strony