Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Patrole rowerowe na granicy

Data publikacji 08.08.2011

Realizując polsko - słowacki projekt "Wzmocnienie usług turystycznych i sportowych poprzez zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu polsko – słowackim – bez względu na porę roku", którego jednym z celów jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa na pograniczu polsko – słowackim, zakupiono 12 rowerów, które będą wykorzystywane przez policjantów jednostek przygranicznych.

Są to uniwersalne modele, które mogą być wykorzystywane zarówno w terenie miejskim jak i poza nim, ułatwiając szybki dojazd m. in. na miejsce zdarzeń. Rowery te będą wykorzystywane również do szkoleń, a pierwszy kurs z zakresu doskonalenia policyjnych technik jazdy na rowerze i wykorzystania roweru w służbie patrolowej odbędzie się w dniach 8 – 12 sierpnia. Uczestniczyć w nim będą również policjanci słowaccy. Chociaż małopolscy policjanci z patroli rowerowych bardzo dobrze jeżdżą na rowerach, szkolenie ma na celu zapoznanie funkcjonariuszy z taktyką i techniką pełnienia służby na wzór holenderski, uznawany za jeden z najlepszych na świecie (m. in. sposób zabezpieczenia miejsca zdarzenia przy użyciu roweru, skuteczny pościg, użycie roweru jako środka ochrony i obrony). Instruktorami prowadzącymi zajęcia będą trenerzy małopolskiej Policji, specjalnie do tego celu przygotowani przez ekspertów holenderskich w Ośrodku Szkolenia Policji w Holandii.

Należy dodać, że zakup rowerów oraz szkolenie są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

Projekt koordynuje Wydział Prezydialny Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (Małopolski Komendant Wojewódzki Policji przejął odpowiedzialność finansową), wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Targu.

(KWP w Krakowie / mw)


 

Powrót na górę strony